UPDATE Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Roland Garros

Simona Halep (Foto: Reuters)

Simona Halep, cap de serie numărul 4 şi locul 4 WTA, a jucat azi în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, cu americanca Sloane Stephens, a 15-a favorită şi locul 19 WTA. Vezi ce a făcut Mergea. Tot azi joacă şi Begu.

UPDATE Simona Halep a câştigat şi al doilea set, scor 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros. Românca şi-a egalat cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam, după a ajuns în aceeași fază și la Australian Open.

UPDATE Simona Halep a reuşit al treilea break al meciului şi conduce cu 1-0 la seturi, scorul fiind 6-4.

UPDATE Mergea şi Draganja, în semifinale la Roland Garros, după victoria cu Nestor şi Zimonjici. Cuplul Florin Mergea (locul 51 ATP de dublu) / Marin Draganja (Croaţia, locul 59 ATP) au învins, cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 7-6 (5), perechea formată din canadianul Daniel Nestor (locul 7 ATP) şi sârbul Nenad Zimonjici (locul 8 ATP), cap de serie nr. 3, calificându-se în semifinale la Roland Garros.

UPDATE Meciul dintre Halep şi Stephens e al treilea de pe terenul Philippe Chatrier. Partida a început.

Perechea Florin Mergea/Martin Draganja (România/Croaţia) va întâlni, în al doilea meci de pe terenul doi, cuplul Daniel Nestor/Nenad Zimonjici (Canada/Serbia), cap de serie numărul 3, în sferturile probei de dublu masculin.

Pe acelaşi teren, cuplul Irina-Camelia Begu/Karin Knapp (România/Italia) va juca apoi în optimile de dublu feminin, împotriva perechii Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro (Spania).

Azi vor mai juca la Roland Garros Bogdan Ionuţ Apostol - simplu juniori şi dublu juniori, alături de Nicolae Frunză şi Elena Gabriela Ruse - dublu junioare, alături de sportiva din Belarus Irina Şimanovici, precum şi Jacqueline Adina Cristian - simplu junioare.

Ioana Ducu şi Ioana Loredana Roşca s-au calificat în turul doi al turneului de dublu junioare de la Roland Garros, după ce au învins, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-5, cuplul american Sofia Kenin/Kaitlyn McCarthy. În faza următoare, învingătoarele vor evolua împotriva echipei câştigătoare din meciul Sandra Samir/Isabelle Wallace (Egipt/Marea Britanie) - Priscilla Hon/Jil Belen Teichmann (Australia/Elveţia), cap de serie numărul 2.

Florin Mergea e în semifinale la dublu!

Florin Mergea face turneul vieţii la Roland Garros! Alături de noul său partener, croatul Marin Draganja, Mergea - fost lider al juniorillor - a învins cu scorul de 6-7, 6-3, 7-6 cuplul Daniel Nestor/ Nenad Zimonjic, cap de serie nr. 3, calificându-se în semifinale. Acolo, vor întâlni, mâine, perechea spaniolă Marcel Granollers/ Marc Lopez. Odată cu calificarea în semifinale, Mergea şi-a asigurat şi cel mai mare premiu obţinut din tenis până acum, 50.000 de euro.