Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon!

Simona Halep la Wimbledon Reuters

Simona Halep s-a calificat azi în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, reuşind pentru prima dată un astfel de rezultat pe iarba londoneză.

În optimile de finală, Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-3, 6-0, în mai puţin de o oră de joc, pe Zarina Diyas, din Kazakstan. Următoarea adversară a jucătoarei noastre, care e cap de serie numărul 3, va fi învingătoarea partidei dintre finalista de anul trecut, Sabine Lisicki, şi Yaroslava Shvedova, din Kazakstan. Mai jos vedeţi desfăşurarea meciului de azi, dintre Simona şi Diyas.

UPDATE: Simona Halep a câştigat şi setul doi cu 6-0 şi e în sferturile de finală la Wimbledon!

UPDATE: Simona Halep conduce cu 4-0 în setul secund

UPDATE: Simona Halep conduce cu 3-0 în setul secund al emciului cu Zarina Diyas

UPDATE: Simona Halep a câştigat primul set cu scorul de 6-3

UPDATE: Simona Halep conduce cu scorul de 4-2 în primul set

UPDATE: Simona Halep conduce cu 3-1 în primul set al meciului cu Zarina Diyas de la Wimbledon.

Partida Simonei, care e a treia favorită a competiției și cel mai bine ccotat cap de serie rămas în cursă, va avea loc cu începe de la ora 13.30. Adversara jucătoarei noastre va fi Zarina Diyas, din Kazakstan, clasată pe locul 72 în lume. Cele două s-au mai întâlnit o dată, chiar anul acesta, la Australian Open, dar în turul trei. Atunci s-a impus românca în două seturi, la capătul a aproape o oră de joc. Învingătoarea acestui meci, programat pe terenul 2, va fi câștigătoarea partidei dintre finalista de anul trecut, Sabine Lisicki, și o altă jucătoare din Kazakstan, Yaroslava Shvedova.

Tot joi, vor mai evolua în concursul de dublu masculin Horia Tecău și Jean Julien Rojer, al căror meci cu perechea Feliciano Lopez/ Jurgen Melzer, a fost amânat ieri pentru a doua zi consecutiv din cauza ploii, dar și, la dublu mixt, unde Florin Mergea și Elina Svitolina vor juca în turul secund contra campionilor de la Roland Garros, Jean Julien Rojer/ Anna Lena Groenefeld. Și acest meci ar fi trebuit să se dispute luni, dar a fost amânat din cauza ploii. De asemenea, tot azi va reveni pe teren și Horia Tecău, care alături de Sania Mirza va juca împotriva perechii Mate Pavic/ Bojana Jovanovski. Meciul a fost întrerupt la scorul de 4-3 pentru ”ai noștri”.