Ungaria, surpriza Olimpiadei!

Înotătoarea Katinka  Hosszu a doborât  recordul mondial
Înotătoarea Katinka Hosszu a doborât recordul mondial

În timp ce românii sufereau eşecuri aproape pe linie, maghiarii îşi făceau ţara mândră de ei. În prima zi, sportivii trimişi de ei în Brazilia au câştigat nu mai puţin de două medalii de aur, adică aproape câte avem şanse noi să cucerim până la finalul ediţiei.

Emese Szasz s-a impus la spadă iar înotătoarea Katinka Hosszu a câştigat lejer proba 4x100 de metri mixt, doborând cu 5 secunde recordul mondial deţinut de americanca Maya DiRado. Două medalii mai are până acum la Rio de Janeiro doar delegaţia Australiei, care conduce în clasamentul general pentru că şi-a mai trecut în palmares şi un bronz.

Americanii sunt pe locul 3, cu patru medalii de argint şi doar una de aur, urmate de Coreea de Sud şi Japonia. Pe continente, Asia e de departe numărul 1, cu 18 medalii în total. Cândva lideri ai clasamentului olimpic, ruşii n-au acum decât o medalie, e drept, de aur, luată la judo de Beslan Mudranov, la -60 de kilograme. Din cele 206 naţiuni olimpice prezente la Rio de Janeiro, doar 17 au obţinut până acum medalii.