Românii, excluşi de la Cupa Europei de aruncări după ce un sportiv a fost testat pozitiv cu COVID-19

România a deplasat un lot de 17 atleți la Split, pentru Cupa Europei la aruncări Foto: Facebook / FR de Atletism

Sportivii români care trebuiau să concureze, duminică, 10 mai, în cea de-a doua zi de întreceri de la Split (Croaţia) din cadrul Cupei Europei la aruncări, au fost scoşi din competiţie după ce un atlet a fost testat pozitiv cu COVID-19.

Potrivit FR Atletism, acesta a fost depistat pozitiv sâmbătă și, conform protocolului sanitar al ţării gazde, sportivii nu au fost lăsaţi să părăsească hotelul în care erau cazaţi. Testul este obligatoriu a fi făcut cu 48 de ore înainte de întoarcerea în ţară sau după minim două zile de şedere în Croaţia. "Menţionăm faptul că la ambele teste anterioare, realizate unul înainte de plecarea la Split şi al doilea efectuat în Croaţia, înainte de concurs, toţi membrii delegaţiei ţării noastre au ieşit negativi", a precizat FRA. Într-o situaţie similară s-a aflat şi delegaţia Ucrainei. După ce un membru al delegaţiei lor a fost testat pozitiv, întreg lotul ţării vecine a fost exclus din concurs.Sâmbătă, în prima zi a Cupei Europei, reprezentanții României au înregistrat următoarele rezultate:Greutate seniori: Rareș Toader - locul 1 (20,83  m, record personal) Suliţă masculin tineret: Răzvan Cărare – locul 5 (65,41 m,  record personal de sezon)Disc feminin tineret: Ioana Diana Ţigănaşu – locul 16 Disc masculin tineret: Constantin Zanfir – locul 16 (48,03 m)Suliţă masculin seniori: Alexandru Novac – locul 7 (77,25 m)Ciocan feminin tineret – Adela Stanciu – locul 9 (61,23 m)Din lotul României au mai făcut parte: Mihăiță Andrei Micu (ciocan), Alin Firfirică (disc), Sergiu Ursu (disc), Denis Adrian Both (suliță), Marius Bîră (greutate), Ionuț Dragoș Nicorici (ciocan), Bianca Ghelber (ciocan), Andreea Iuliana Lungu (disc), Andreea Apachiței (greutate), Ioana Plăvan (suliță), Adela Alisia Paruba (suliță).Antrenori: Nicoleta Grasu, Mihaela Melinte, Teodoru Aghachi, Petre Manu, Sorin Toader Tirichiță.Fizioterapeut: Florian Nicolae.Conducător delegație: Ana Mirela Țermure