România, victorie mare cu Spania la Mondialul de handbal

Bucuria fetelor noastre după o victorie mareFOTO: EPA

Naționala feminină de handbal continuă fără greșeală drumul la Campionatul Mondial.

Marți seară, 5 decembrie, fetele noastre au învins cu scorul de 19-17 (9-7) echipa Spaniei și, după trei etape, tricolorele sunt pe primul loc în grupă, cu 6 puncte din tot atâtea posibile. Unul dintre secretele victoriei contra Spaniei a fost titularizarea Yuliei Dumanska în poartă. Ucraineanca devenită româncă de doi ani a închis poarta pentru 16 minute în prima repriză, permițând echipei noastre să revină de la 4-6 la 9-6.

Un meci mare a făcut și Crina Pintea, dar și debuntanta la un Mondial Ana Maria Drăguț, autoare a două goluri aproape decisive spre finalul meciului. De asemenea, Cristina Neagu nu putea lipsi de pe lista remarcatelor, ea marcând de 8 ori.

Miercuri, România va juca împotriva Angolei, iar vineri contra Franței. Indiferent de aceste rezultate, tricolorele și-au asigurat calificarea matematică în optimile de finală.