România învinge Estonia și e pe locul 2 în Grupa C la EuroVolley 2019

Echipa României a obținut a doua victorie la această ediție a CE de voleiFoto: CEV

Echipa feminină de volei a României a obținut a doua victorie la ediția din acest an a Campionatului European: 3:1 (23, -30, 19, 21) cu Estonia. Fetele noastre ocupă locul 2 în Grupa C, de la Budapesta, la egalitate de puncte (6) cu liderul Olanda, dar având un meci mai mult disputat. Marți, la 21.30 (în direct la Telekom Sport), România va disputa următoarea partidă, în compania Croației.

Echipa noastră a întâmpinat o opoziție neașteptată în primele două seturi, când a fost condusă până spre final. Iar dacă în primul act a reușit să revină și să se impună, în al doilea a cedat deși a avut ocazia de a se impune. De altfel, acest set e cel mai lung de la această ediție a competiției (30-32). În următoarele două acte, România a avut un joc mult mai sigur, impunându-se mai clar (25-19, 25-21).

România - Estonia 3:1 (23, -30, 19, 21)

Budapesta. Sala ”Laszlo Papp”. Spectatori: 600.Durată meci: 120 minuteEvoluția scorului pe seturi:Setul 1 (27 minute): 6-8, 11-16, 18-21, 25-23Setul 2 (38 minute): 7-8, 13-16, 19-21, 30-32Setul 3 (28 minute): 8-7, 16-15, 21-17, 25-19Setul 4 (27 minute): 5-8, 16-14, 21-19, 25-21

Au arbitrat: Philippe Schurmann () și Vlatko Ristovski (Macedonia)

Antrenorul Luciano Pedulla a folosit următorul sextet de bază: Diana Balintoni (5 puncte) - Adelina Budai-Ungureanu (25p), Nneka Onyejekwe (16p), Ioana Baciu (4p), Alexandra Trică (13p), Georgiana Faleș (8p) - Mihaela Albu (libero).Au mai jucat: Diana Calotă (1p), Denisa Rogojinariu (8p), Rodica Buterez (5p), Roxana Iancu (2p).Jucătoare neutilizate: Ramona Rus, Roxana Tucmeanu, Alexandra Ciucu

Grupa C (Budapesta)

Meciuri disputate

Croația - Azerbaidjan 2:3Olanda - România 3:0Ungaria - Estonia 3:0Estonia - Croația 1:3România - Ungaria 3:1Azerbaidjan - Olanda 0:3Estonia - România 1:3

Clasament1. Olanda 6 puncte (2 meciuri)2. România 6 puncte (3 meciuri)3. Croația 4 puncte (2 meciuri)4. Ungaria 3 puncte (2 meciuri)5. Azerbaidjan 2 puncte (2 meciuri)6. Estonia 0 puncte (3 meciuri)