Noapte albă cu Simona Halep. Vezi când şi cu cine joacă românca!

Simona Halep

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, va evolua, în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 04.00, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati (SUA), împotriva sportivei Andrea Petkovici (Germania), favorită 15 şi locul 17 WTA.

Petkovici a învins-o, în turul doi, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-3, după două ore şi 26 de minute, pe Camila Giorgi (Italia), locul 31 WTA.

Simona Halep a trecut, în turul doi, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-4, după două ore şi 51 de minute, de franţuzoaica Kristina Mladenovic, poziţia 40 în clasamentul mondial.

"A fost foarte greu de jucat împotriva ei, am dat totul pentru a câştiga. A trebuit să rămân concentrată. A fost un meci diferit faţă de cele de săptămâa trecută, dar important este că am câştigat. Ar însemna mult să redevin numărul doi mondial, dar pentru mine este important să câştig meciuri, să ajung la Turneul Campioanelor. Le mulţumesc fanilor că au venit aici, ne vedem la următoarea partidă", a afirmat Simona Halep.

Simona Halep o conduce cu 4-1 pe Petkovic

Simona Halep (23 de ani) şi Andrea Petkovici (27 de ani) s-au mai întâlnit de cinci ori, jucătoarea din Constanţa impunându-se în ultimele patru întâlniri.

Petkovici a câştigat meciul din calificările turneului de la Bucureşti, din 2009, scor 6-2, 7-6 (2), în timp ce Simona Halep s-a impus în finala de Nurnberg (2013), scor 6-3, 6-3, în turul doi la Tokyo (2013), scor 7-6 (4), 6-3, în semifinale la Roland Garros (2014), scor 6-2, 7-6 (4), şi în optimi de finală la Beijing (2014), scor 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1).

Simona Halep atacă locul 2 în lume

Calificarea în optimi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 27.640 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

La ediţia trecută a Western&Southern Open, Simona Halep a ajuns până în sferturile de finală, fază în care a fost învinsă de rusoiaca Maria Şarapova, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4.

În cazul în care va ajunge în finală la Cincinnati, Simona Halep va reveni pe locul 2 WTA.