Naționala de handbal a României s-a calificat la Campionatul Mondial

Cristina Neagu merge din nou la Campionatul MondialFOTO: Sportpictures.eu

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat la Campionatul Mondial, fiind singura națională din lume care a fost prezentă la toate edițiile disputate până acum.

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat miercuri, în deplasare, la Campionatul Mondial, după ce a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 35-20 (18-10), şi în manşa retur din faza play-off a competiţiei. România rămâne astfel singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile CM.

Principala marcatoare tricoloră a fost Moisă, cu 8 goluri. Cristina Neagu a jucat în primele 15 minute ale partidei retur.

În tur, România s-a impus cu 33-22, iar cu 68-42 la general obţine calificarea la turneul final, care va avea în premieră 32 de echipe la start.

CM din Spania este programat între 1-19 decembrie.

Din Europa s-au calificat automat la turneul final din acest an gazda Spania, campioana en-titre, Olanda, respectiv primele patru clasate la CE2020 - Norvegia, Franţa, Croaţia şi Danemarca.