Rio e aproape! România – Danemarca 32-25: le-am spulberat la ele acasă

Cristina Neagu e cea mai valoroasă jucătoare a lumii

Naţionala feminină de handbal a României forţează la acest final de săptămână calificarea la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio. Tricolorele au jucat azi primul meci al turneului preolimpic organizat de Danemarca, la Aarhus, chiar împotriva gazdelor. Handbalistele noastre au reuşit o victorie categorică, 32-25, care ne deschide drumul spre Olimpiada de la Rio.

Meciul România – Danemarca a început la ora 20.00 şi a fost în format livetext pe site-ul click.ro.

UPDATE /Se face 32-24 după un 7 metri. Din păcate, mai primim un gol din poartă în poartă şi meciul se termină cu 32-25 pentru România!

UPDATE / Marchează şi Chintoan, chiar de două ori, 32-22. Danemarca înscrie cu un minut rămas pe tabelă, 32-23.

UPDATE / Ratări pe bandă rulantă de ambele părţi. Mai sunt 5 minute!

UPDATE / Gol Elisei din extremă, 30-21. Victoria e a României!

UPDATE / Cu 10 minute înainte de final, scorul e 29-21 după un gol marcat de Oana Manea. Se accidentează şi Eliza Buceschi.

UPDATE / Cristina Neagu dă un gol spectaculos, 28-21, dar se accidentează uşor la contactul cu parchetul.

UPDATE / Buceschi ne menţine avantajul cu un gol din 7 metri, 26-20. Danezele se ţin însă scai, 26-21.

UPDATE / Gol Buceschi, 25-19, după care primim un gol uşor, 25-20 cu un sfert de oră înainte de final.

UPDATE / Neagu aruncă în bară, iar România trece printr-un moment dificil, 23-18. Eliza Buceschi înscrie însă pentru 24-18, după care danezele se apropie încă o dată la 5 goluri, 24-19.

UPDATE / Gol Danemarca în inferioritate, 23-16. Din păcate, mai primim un gol, 23-17.

UPDATE / Elisei scoate un 7 metri plus eliminare, iar Buceschi marchează, 23-15!

UPDATE / Gol Laura Chiper pe contraatac, 22-15.

UPDATE / Eliza Buceschi înscrie din nou de la 7 metri, 21-14.

UPDATE / Repriza a doua a început cu două ratări ale Cristinei Neagu, una din 7 metri! Eliza Buceschi transformă un alt 7 metri şi e 20-13. Danezele se menţin la şase goluri, 20-14.

UPDATE / Danezele înscriu după patru goluri consecutive ale României, 18-12. Scorul pauzei e 19-13, după un alt gol marcat de Elisei din extremă. Avem şase goluri avantaj la jumătatea meciului!

UPDATE / Pivotul Oana Manea are un meci fără greşeală, 17-11. La fel şi Buceschi, 18-11, după o altă intervenţie a Ionicăi Munteanu.

UPDATE / Intrată în locul Paulei Ungureanu, portăriţa Ionica Munteanu are o paradă de efect, iar Oana Manea înscrie pentru 16-11 cu câteva minute înainte de pauză.

UPDATE / 14-11 după o acţiune reuşită a nordicelor. În replică, Elisei face 15-11 cu o contră rapidă.

UPDATE / Uşor accidentată, Eliza Buceschi e irezistibilă, 14-10.

UPDATE / Gol Oana Manea, liberă pe semicerc, 13-9. Danezele înscriu şi ele, 13-10.

UPDATE / Gol în inferioritate Laura Chiper, 12-8. Din păcate, apărarea noastră nu e într-o zi perfectă, iar danezele reduc din nou, 12-9.

UPDATE / Paula Ungureanu primeşte un gol de la distanţă, 11-7. Urmează o ratare a Cristinei Neagu, iar Danemarca nu ne iartă, 11-8, cu o aruncare de la 7 metri.

UPDATE / Gol uşor primit de tricolore de pe pivot, 10-6. Româncele nu rămân datoare şi Buceschi reface diferenţa, 11-6.

UPDATE / Danezele au trecut la apărare agresivă, dar Oana Manea găseşte o breşă (9-4), Danezele marchează şi ele imediat, 9-5. În inferioritate, România mai dă un gol, 10-5, prin Buceschi.

UPDATE / După un time-out, Danemarca marchează de la 9 metri. E 8-4 în minutul 12.

UPDATE / Gol Brădeanu pe o pătrundere, 7-3. Îşi intră în rol şi Paula Ungureanu, cu o paradă urmată de o lansare pe contraatac fructificată spectaculos de Elisei. 8-3 şi Danemarca e groggy!

UPDATE / Din nou Oana Manea fructifică o pasă de la Neagu şi e 6-2! Danemarca înscrie un gol din extremă (6-3).

UPDATE / Cristina Neagu dă o pasă ideală pentru Oana Manea (4-2) după care Valentina Ardean Elisei face 5-2 pe un contraatac.

UPDATE / 3-1 după un 7 metri transformat de Neagu. Nordicele reduc diferenţa. Conducem cu 3-2.

UPDATE / Laura Chiper face 2-0 cu o boltă din extremă, după care danezele marchează şi ele. Avem 2-1.

UPDATE / A început confruntarea, cu România în atac. În sala din Aarhus sunt multe locuri libere, iar tricolorele beneficiază de micuţă galerie. Cristina Neagu a deschis scorul, 1-0 pentru noi!

UPDATE / În primul meci al turneului, Muntenegru a învins "cenuşăreasa" grupei, Uruguay, cu 34-19. La Ceres Arena din Aarhus, stă să înceapă meciul vedetă al serii, România - Danemarca.

România şi Danemarca s-au întâlnit ultima dată în decembrie 2015, în sferturile Campionatului Mondial organizat tot în ţara scandinavă. Atunci, româncele antrenate de suedezul Tomas Ryde au obţinut o victorie dramatică, 31-30 după prelungiri.

Alături de România şi Danemarca, Muntenegru şi Uruguay sunt celelalte două naţionale participante la turneul preolimpic. La Olimpiada de la Rio din această vară se vor califica doar primele două clasate.