Laura Coman a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene

Laura Coman a obținut medalia de aur la Jocurile Europene de la MinskFoto: Facebook / FR de Tir Sportiv

Dinamovista Laura Coman a adus României prima medalie de aur la Jocurile Europene de la Minsk. Sportiva de 26 de ani a ocupat locul 1 în finala probei de 10 m pușcă aer comprimat, stabilind și un record European cu 251,3 puncte.

Laura Coman a fost urmată de Nina Christen (Elveția / 250 p) și Nikola Mazurova (Cehia / 228,7p). Coman ocupase poziția a 5-a după calificări (626,7p), fază în care Roxana Sidi Tudose a fost pe 13 (624,9p) și nu a prins finala de 8. COSR a salutat succesul sportivei antrenate de Olimpiu Marin, subliniind că aceasta a câștigat o medalie de aur la individual și una de bronz cu echipa la ediția din acest an a Campionatului European. ”Mai mult, Laura Coman este al doilea sportiv român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020!”, notează cosr.ro.