Gest emoţionant al maghiarilor în amintirea handbalistului Marian Cozma

Marian Cozma, în tricoul lui Veszprem (Foto: Agerpres)

Campioana Ungariei, MKB Veszprem, s-a calificat, sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a eliminat Wisla Plock, suporterii echipei ungare sărbătorind performanţa în faţa statuii lui Marian Cozma.

MKB Veszprem s-a impus, sâmbătă, în faţa echipei poloneze, cu scorul de 31-26 (16-11), după ce în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor pierduseră, cu 33-34 (16-16).

La Wisla Plock joacă şi singurul handbalist român angrenat în Liga Campionilor, Valentin Ghionea, care a marcat trei goluri în partida de sâmbătă.

Calificarea în sferturile de finală ale competiţiei a fost sărbătorită de suporterii campioanei Ungariei în faţa sălii, unde este amplasată statuia lui Marian Cozma, pivotul român, fost component al echipei din ţara vecină, care a fost ucis în 8 februarie 2009 în faţa unui local din Veszprem.

Fanii i-au scandat numele, iar echipa i-a dedicat victoria şi calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Marian Cozma a murit în februarie 2009, la vârsta de 26 de ani, după ce a fost înjunghiat într-o discotecă din Veszprem.