Franţa, Cehia şi Croaţia, în sferturile Cupei Davis

După ce anul trecut a pierdut încă din primul tur, Franţa a revenit în acest an în sferturile Cupei Davis după ce a trecut de Germania cu scorul general de 3-0. Dublul alcătuit din Julien Benneteau şi Michael Llodra a adus victoria "cocoşilor", învingând cuplul german Christopher Kas/Philipp Kohlschreiber cu scorul de 6-1, 6-4, 1-6, 7-5.

Vineri, în prima zi, Gael Monfils şi Jo Wilfred Tsonga au asigurat, fără probleme, primele două puncte pentru Franţa, care va întâlni în sferturile de finală învingătoarea partidei dintre Spania şi Elveţia. Indiferent de adversari, francezii vor disputa partida din sferturi pe teren propriu.

Croaţia-Serbia, posibilul şoc din sferturiDupă ce au trecut cu 3-0 la general de Ecuador, croaţii Ivo Karlovici şi Marian Cilici aşteaptă acum deznodământul partidei Serbia-SUA (2-1) pentru a-şi afla adversara din sferturile de finală. Novak Djokovici are prima şansă duminică în faţa lui John Isner şi astfel se conturează o confruntare-şoc în sferturile de finală între cele două naţiuni ex-iugoslave.

Cu Ecuadorul, croaţii au tremurat doar în meciul lui Karlovici cu Giovanni Lapenti, încheiat cu victoria primului după cinci seturi. Sâmbătă, în partida de dublu Karlovici şi Cilici i-au demolat pe fraţii Lappenti (Nicolas şi Giovanni), 7-6, 6-3, 7-5, în două ore şi 40 de minute.

Cehii, fără probleme cu BelgiaTomas Berdych şi Radek Stepanek au câştigat sâmbătă cu 7-6 (0), 6-0, 6-3 partida de dublu în faţa belgienilor Steve Darcis şi Olivier Rochus, punând capăt cele mai dezechilibrate dispute din prima rundă a Grupei Mondiale.

Cehia va întâlni în sferturi câştigătoarea partidei dintre Chile şi Israel, ale cărei prime jocuri s-au disputat astăzi, cu o zi întârziere. Cehii ar prefera Israelul, pentru că în acest caz ar disputa întâlnirea pe teren propriu, în caz contrat urmând să se deplaseze în Chile.

Iată rezultatele înregistrate până acum în prima rundă a Grupei Mondiale:

Spania-Elveţia 1 - 1 Franţa-Germania 3 - 0 Rusia-India 2 - 1 Suedia-Argentina 1 - 1 Croaţia-Ecuador 3 - 0 Serbia-Statele Unite 2 - 1 Belgia-Cehia 0 - 3Chile-Israel - primele meciuri se joacă sâmbătă