Echipa Cehiei a cucerit pentru a şasea oară titlul mondial la hochei

Cehii sărbătoresc o nouă victorie la Mondiale

Finala europeană a Campionatului Mondial de hochei de la Koln (Germania) a fost una săracă în goluri. Cehia a câştigat cu 2-1 în faţa Rusiei, deţinătoarea titlului.

Jakub Klepis a deschis scorul în secunda 20, iar Thomas Rolinek, căpitanul Cehiei, a mărit diferenţa cu două minute înainte de prima pauză. Ruşii au reacţionat târziu, prin Pavel Datsyuk, care a înscris cu 35 de secunde înainte de final.

Este titlul cu numărul 6 pentru Cehia după cele din 1996, 1999, 2000, 2001 şi 2005. "Nu îmi vine să cred. Am făcut un meci mare şi am obţinut o mare victorie. Sunt fericit", a declarat jucătorul ceh Lukas Kaspar. La partida de duminică a asistat şi preşedintele Cehiei, Vaclav Klaus.

Medalia de bronz a fost câştigată de Suedia, care a învins cu 3-1, în finala mică, naţionala Germaniei.