A doua triplă pentru România la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires

Halterofila Sabina Baltag a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos AiresFoto: Facebook/COSR

Reprezentanții României la la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires au reușit o nouă triplă, în noaptea de marți spre miercuri, în sensul că au cucerit câte o medalie din fiecare metal prin Sabina Baltag (haltere) - aur, Florin Arteni Fîntînariu şi Laurenţiu Alexandru Danciu (canotaj) - argint, Tabita Maftei şi Alina Maria Baleţchi (canotaj) - argint.

Legitimată la CSM Botoșani, Sabina Baltag a câştigat, marţi, medalia de aur la categoria 53 de kilograme, din cadrul concursului de haltere de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Cu un total de 177 de kilograme, sportiva născută în Trușești, în 24 aprilie 2001, a fost a doua la smuls, cu 77 de kilograme şi prima la aruncat, cu 100 de kilograme. Pe locul al doilea s-a clasat columbiana Valentina Junkar Acero, cu un total de 176 de kilograme (78 şi 98 de kilograme), iar pe locul al treilea a fost indoneziana Nur Vinatasari, cu un total de 162 de kilograme (72 şi 90 de kilograme).

Alte două clasări pe podium au fost obținute la canotaj. Florin Arteni Fîntînariu şi Laurenţiu Alexandru Danciu au cucerit, marţi, medalia de argint în proba de dublu rame. Ei au fost întrecuţi cu 25 de sutimi de secundă de echipajul Italiei, iar pe locul al treilea s-a clasat Argentina, la 57 de sutimi de învingători. În proba feminină, Tabita Maftei şi Alina Maria Baleţchi s-a clasat pe locul al treilea (+0.29), după Grecia şi Cehia (+0.09).

Astfel, bilanţul României la JOT a ajuns la şase medalii, două de aur, două de argint şi două de bronz.Tricolorii au mai câştigat, luni, un argint şi un bronz. Înotătorul Daniel Cristian Martin a obţinut medalia de argint în proba de 100 metri spate, în timp ce în competiţia de haltere, Mihaela Valentina Cambei a ocupat locul trei, în limitele categoriei 48 kilograme.