Doar norocul a făcut ca piloții să scape cu viață dintr-un asemenea accident!

Echipele de intervenție i-au scos pe cei doi piloți din fiarele mașinilor

Măsurile de securitate pentru care au tot insistat șefii sporturilor cu motor au salvat din nou viața unor piloți, de data aceasta din Formula 2. Accidentul s-a petrecut duminică, în startul cursei Marelui Premiu al Arabiei Saudite.

Totul s-a petrecut pe grila de start, acolo unde francezul Theo Pourchaire (Art Grand Prix), în vârstă de 18 ani, a calat motorul la pornire și a rămas ”înțepenit” pe pistă. El a fost lovit în plin, din spate, de brazilianul Enzo Fittipaldi (Charouz Racing System), mașinile fiind făcute praf în urma impactului. Sud-americanul este nepotul fostului campion mondial de Formula 1 Emerson Fittipaldi.

Cei doi piloți au fost scoși din mașini în stare de conștiență și au fost transportaţi de urgenţă cu elicopterul la spitalul din Jeddah.

Cursa a fost reluată 40 de minute mai târziu, însă întrecerea a fost oprită definitiv înainte de final, după un alt accident, minor de data aceasta.

AICI puteți vedea înregistrarea teribilului accident.