Dinamo i-a surclasat pe ruși în Liga Campionilor la handbal

Dinamoviștii își propun să treacă de faza grupelor Ligii Campionilor pentru al doilea an la rândFoto: Sport Pictures

Echipa masculină de handbal Dinamo București a obținut o victorie imensă (30-20) pe terenul lui Cehovski Medvedi, fiind lideră în Grupa D a Ligii Campionilor

Campioana României la handbal și-a continuat seria evoluțiilor magnifice din această toamnă, ajungând la 11 meciuri fără înfrângere în competiția internă (7) și în cea continentală (4).Oamenii lui Constantin Ștefan și Sebastian Bota au avut un debut în forță la Cehov, detașându-se la 9-2 după doar douăsprezece minute de joc. Iureșul a continuat, diferența fiind menținută la pauză (16-10) și majorată până la final (30-20). O contribuție importantă la obținirea acestui succes au avut oamenii din linia de 9 metri, Kuduz (6 goluri marcate), Alouini (5) și Bannour (4), precum și portarul Saeid Heidarirad, care a avut 14 intervenții salvatoare.Superioritatea bucureștenilor este dovedită și datele statistice. De pildă, de raportul aruncărilor la poartă (46-52), unul care arată că rușii s-au lovit de un zid atunci când au fost în atac. Iar nervozitatea gazdelor e ilustrată de descalificarea lui Victor Furtsev, care a văzut cartonașul roșu în minutul 52. Fericit pentru acest succes, Constantin Ștefan a declarat pentru site-ul oficial al EHF: ”Astăzi am făcut un meci solid”. Iar Răzvan Gavriloaia, autor a 4 goluri, a adăugat: ”Am văzut meciul precedent jucat acasă, de Cehov. Am încercat să-i blocăm pe jucătorii săi din linia de 9 metri și am reușit. A fost o zi bună pentru noi”. În această ediție a Ligii Campionilor, reprezentanta României a mai înregistrat următoarele rezultate: 28-28 cu Kadetten Schauffhausen, în Elveția, 28-25 cu Kristianstad (Suedia) și 35-28 cu GOG (Danemarca), pe teren propriu. În etapa viitoare, în 20 octombrie, Dinamo Bucureşti va evolua în Polonia, cu Orlen Wisla Plock.

Liga Campionilor la handballGrupa DKristianstad - Kadetten 24-24Medvedi – Dinamo 20-30GOG – Orlen Wisla Plock 28-27

Clasament1. Dinamo 4 3 1 0 121-101 7p2. GOG 4 3 0 1 127-117 6p3. Plock 4 2 0 2 113-105 4p4. Kadetten 4 1 2 1 107-102 4p5. Medvedi 4 1 0 3 99-123 2p6. Kristianstad 4 0 1 3 102-121 1pEtapa viitoare19 octombrieOra 19.00: Kristianstad - Medvedi20 octombrieOra 16.00: Plock - DinamoOra 16.10: GOG - Kadetten