CSO Voluntari, calificare senzațională în semifinalele Cupei României la baschet

Malcolm Toshio Lee a marcat trei puncte în ultimele secundeFOTO: Sportpictures.eu

CSO Voluntari a obținut o calificare dramatică în semifinalele Cupei României la baschet masculin. Azi, în sala de la Cluj-Napoca, se vor disputa meciurile din penultimul act.

CSO Voluntari a învins pe FC Argeş Piteşti cu 75-74 (23-19, 14-23, 21-14, 17-18), după un final realmente dramatic. Conduşi cu 74-68, cu două minute şi jumătate înainte de final, ilfovenii au revenit senzațional, marcând şapte puncte consecutive, ultimele trei din aruncări libere, prin Malcolm Toshio Lee, cu trei secunde înainte de final.

Adversara din semifinale a formației din Voluntari va fi SCM U Craiova, care a trecut de Steaua cu scorul de 82-78 (18-8, 16-19, 11-18, 12-12, 12-12, 13-9), după două reprize de prelungiri. Steliştii au avut trei aruncări libere cu 11 secunde înaintea finalului primei reprize de prelungiri, dar Kenneth Edward Brown Jr a ratat-o pe ultima.

Semifinala dintre CSO Voluntari și SCM U Craiova va începe la ora 17.55. Cealaltă semifinală va opune, de la ora 21.00, formația gazdă, U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea.

Clujenii au avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a trece de BC CSU Sibiu, cu 106-103 (20-24, 22-26, 23-20, 27-22, 14-11), iar CSM CSU Oradea s-a impuns cu scorul de 79-76 (17-26, 20-10, 26-19, 16-21) în fața celor de la SCM Timişoara.