CSMB a zdrobit pe SCM la Rm.Vâlcea. Neagu vorbește de aroganță

Cristina Neagu a marcat 13 goluri în poarta vâlcencelorFoto: sportpictures.eu

CSM București s-a impus cu 33-24 (13-12), la Rm. Vâlcea, în prima manșă a disputei cu SCM din optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal. Returul se va disputa în 13 martie, la București. Învingătoarea acestei „duble” va înfrunta în „sferturi” pe câștigătoarea confruntărilor dintre Krim Mercato Ljubljana - ȚSKA Moscova (azi, în tur, a fost 25-20).

Disputată fără spectatori, confruntarea a fost echilibrată în prima parte.  Gazdele au reușit să se desprindă la două goluri (8-6) în minutul 16, însă bucureștencele au revenit grație golurilor reușite de Pintea și Neagu. După pauză, CSMB s-a aăpărat foarte bine și a fructificat acțiunile de contraatac de care a beneficiat. Astfel se explică desprinderea formației din Capitală: 15-12, 20-15, 21-16, 23-18. În minutul 54,  diferența a crescut la opt goluri (30-22), confruntarea terminându-se cu un succes aproape neverosimil prin proporțiile sale  (33-24).Declarată  jucătoarea meciului, Cristina Neagu (13 goluri marcate) a declarat la Digi Sport: "Am pregătit meciul foarte bine şi cred că diferenţa de scor reflectă diferenţa dintre noi şi Vâlcea în acest moment. Au fost câteva faze de apărare bune la rând când am luat mingea şi am dat gol. (...)  După care încrederea noastră a crescut foarte mult şi am început să ne apărăm din ce în ce mai bine. De asemenea, am înscris foarte uşor în atac. Aşa s-a ajuns la această diferenţă foarte mare de scor. Nu ştiu dacă experienţa noastră a contat azi. Pentru că Vâlcea a fost mereu foarte încrezătoare în meciurile cu noi. Aş spune chiar un pic arogantă în unele dintre confruntări. Noi am venit aici să câştigăm. Am vrut să rezolvăm calificarea în sferturi din primul meci. Sigur că există şi returul şi trebuie să îl tratăm cu seriozitate, pentru că e sport şi niciodată nu ştii ce se poate întâmpla. E clar însă că e o diferenţă de scor destul de liniştitoare, însă vrem să câştigăm şi acasă".Manşa retur va avea loc în 13 martie, la Bucureşti, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală, în care va întâlni pe formația care se impune în confruntarea Krim Ljubljana - CSKA Moscova (25-20 în tur).

SCM Rm.  Vâlcea - CSM București 24-33

SCM: Daciana Hosu (6 mingi apărate / 19 aruncări), Marta Batinovic (1 / 15), Diana Ciucă  (0 / 6) - Kristina Liscevic (7 goluri / 10 aruncări), Elena Cristina Florica (5 / 6), Mireya Gonzalez Alvarez (4 / 10), Irina Glibko (3 / 4), Marta Lopez Herrero (2 / 4), Maren Nyland Aardahl (1 / 2), Asma Elghaoui (1 / 2), Evgenija Minevskaja (1 /  7), Jelena Trifunovic, Zeljka Nikolic, Daria Bucur, Alicia Fernandez Fraga, Roberta Maria StaminAntrenor: Florentin Pera.CSM: Jelena Grubisic (16 aruncări apărate / 39 aruncări), Denisa Dedu (0 / 1), Raluca Sandulache (0 / 0) - Cristina Neagu (13 goluri / 17 aruncări), Barbara Lazovic (7 / 9), Carmen Martin Berenguer (4  / 5), Siraba Dembele Pavlovic (5 / 4), Laura Moisă (2 / 2), Dragana Cvijic (1 /  1), Elizabeth Omoregie (1 / 1),  Crina Pintea (1 /4), Andrea Klikovac, Geanina Diana Fînaru, Martine Smeets, Ștefania Oana Jipa, Bianca Maria BazaliuAntrenor: Adrian Vasile.Au arbitrat: Jelena Mitrovic și Andjelina Kazanegra (ambele din Muntenegru)Delegat EHF: Tatjana Medved (Serbia)

Liga Campionilor (feminin)  la handbal

Optimi de finalăSâmbătă, 6 martieVâlcea – București 24-33Ljubljana -  ȚSKA Moscova   25-20Koprivnica - Rostov-Don 20-29

Duminică, 7 martieKristiansand - OdenseEsbjerg - BrestPodgorica - BudapestaDortmund - MetzBietigheim - Gyor