Cristian Mihalachi, bronz la Campionatul Balcanic de Karate!

După succesele obţinute la Campionatul Naţional de Shotokan şi Campionatul Naţional de Karate Seniori, ambele desfăşurate la Izvorani, Federaţia Română de Karate s-a aflat acum în faţa unui nou examen, de data aceasta de talie internaţională. Echipa României, reprezentată de 12 sportivi, 2 antrenori, 10 arbitri şi 3 oficiali, a participat la Campionatul Balcanic de Karate, desfăşurat în Serbia, în localitatea Kragujevac. A fost o competiţie de mare amploare care a adunat la start un număr de 1598 de sportivi din 14 ţări participante!Pentru Federaţia Română de Karate, dar şi pentru karate-ul românesc în general, această Balcaniadă se poate spune că a reprezentat un succes. În primul rând, din cei 10 arbitri români prezenţi, cinci au susţinut în premieră examenul de primire a titulaturii de arbitru balcanic şi toţi cinci au fost admişi cu brio alăturându-se celorlalţi cu ştate vechi la Balcaniadă!România a obţinut două locuri 5 la categoriile cadet şi U21, însă marea surpriză a oferit-o sportivul Cristian Mihalachi care a cucerit medalia de bronz la juniori. Această medalie va intra în istoria karate-ului din România fiind prima medalie câştigată de un junior român la o Balcaniadă de Karate!

"Este un prim pas, dar un pas mare. Trebuie să fim mândri de performanţa obţinută de acest junior şi să începem să credem că ocuparea podiumului de către români în competiţiile internaţionale, poate deveni o obişnuinţă!"

Lucian Băroiu (Preşedinte Federaţia Română de Karate)