Căprioriu, cel mai bun rezultat al românilor

Corina Căprioriu a fost  învinsă în semifinale  de viitoarea  campioană olimpică
Corina Căprioriu a fost învinsă în semifinale de viitoarea campioană olimpică

Corina Căprioriu a oferit momente dramatice luni seara (8 august), în proba de judo, categoria 57 de kilograme. Vicecampioană olimpică în urmă cu 4 ani, la Londra, românca a terminat pe locul 5, lacrimile ei de după finala mică zguduind întreaga ţară.

Revenită în judo special pentru a participa la Jocurile Olimpice, Corina Căprioriu a luptat până la ultima fărâmă de energie atât în semifinale, cât şi în finala mică. Din păcate, în semifinale a fost învinsă în al treilea minut al prelungirilor, în vreme ce în finala mică, adversara ei, portugheza Telma Monteiro, a realizat un procedeu, după care s-a ferit în permanenţă de sportiva noastră. Cu lacrimile şiroind pe obraji, Corina a făcut o declaraţie care ar trebui să fie repetată şi pricepută de toată lumea sportului: „Nu a fost vorba de ghinion, aşa e sportul de performanţă. Uneori câştigi, uneori pierzi”.

În vârstă de 30 de ani, Căprioriu a terminat astfel pe locul 5 în clasamentul probei, acesta fiind cel mai bun rezultat obţinut de sportivii români la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.