Campionul din Turul Franței, Geraint Thomas, a rămas fără trofeu. Motivul e incredibil

Geraint Thomas si ceilalti ciclisti aflati pe podiumul Turului Frantei 2018FOTO: EPA

Echipa Sky a anunţat, miercuri, că trofeul de câştigător al Turului Franţei, obţinut în acest an de Geraint Thomas, a fost furat la Birmingham.

Trofeul a fost expus alături de alte două, la Centrul Naţional de Expoziţii din Birmingham. La finalul evenimentului Cycle Show, în timp ce exponatele erau strânse, trofeul câştigat de Geraint Thomas a fost lăsat nesupravegheat pentru scurt timp şi atunci a fost furat.

“Este o situaţie nefericită. Trofeul are o valoare limitată pentru cine l-a luat, dar pentru mine şi pentru echipă înseamnă mult. Sper că persoana care l-a luat îl va aduce înapoi”, adeclarat Thomas.

Poliţia din Birmingham investighează acest furt.

Acest trofeu i-a fost furat campionului Turului Frantei la ciclism, Geraint Thomas