Campioană a Exatlonului, Andreea Arsine a ocupat locul 4 la CN de atletism

Andreea Arsine a ocupat locul 4 la CN în proba de 20 km marșFoto: Facebook / Andreea Arsine

Câștigătoare a sezonului 3 din Exatlon, în această primăvară, Andreea Arsine (30 de ani) a revenit în competiție. Cu toate că s-a resimțit după o serie de accidentări, sportiva legitimată la CSU Galați s-a clasat pe locul 4 în prba de 20 kilometri marș la Campionatul Național de atletism de la Pitești.

Originară din Botoșani, atleta a postat următorul mesaj pe Faceebook: ”Astăzi ma mulțumesc cu locul 4 la campionatul național de 20 km. Din păcate, nu am reușit sa acumulez volumul de muncă necesar pentru a fi în formă pentru acest concurs. Accidentările de la Exatlon nu s-au vindecat complet, iar din pregătirea reușită m-am pricopsit cu ceva accidentări noi. Însă sunt mulțumită ca am reușit sa termin cursa și ca după 9 luni de absență competițională chiar stau bine. Revenim din septembrie cu forțe proaspete. Vă super mulțumesc de încurajări și susținere!”Formată ca atletă la LPS Botoșani, sub îndrumarea Mihaelei Ungureanu și a lui Florin Melinte, legitimată apoi la CS Botoșani, unde a fost pregătită de Dan Mighiu, Andreea a fost nevoită să abandoneze sportul de performanță la 21 de ani din cauza lipsei condițiilor propice de pregătire. A lucrat ca factor poștal la Poșta Română până în 2013, când s-a întors în competiție în memoria tatălui ei, care a murit în acea toamnă. În 2015, la Naționalele de la Pitești, a stabilit recordul personal în proba de 10 km marș (45:39), iar în aprilie 2016 și-a îndeplinit baremul pentru Jocurile Olimpice de la Rio, acoperind cei 20 km marș în o oră, 35 de minute și 45 de secunde. La JO 2016 a ocupat locul 45 din 71 de participante.