Bombă la Wimbledon."Coşmarul" Şarapova eliminat, Halep are drum liber

Rusoaica e campioana de la Roland Garros, dar la Wimbledon se vede eliminată în optimi

Simona Halep a câştigat azi uşor în faţa kazacei Dyas, dar adevărata victorie pentru româncă este plecarea acasă a "coşmarului" Maria Şarapova. Rusoaica s-a împiedicat de nemţoaica Angelique Kerber şi după ce Serena Williams a făcut acelaşi lucru în tururile precedente, Halep pare fără adversar în competiţie.

Kerber a câştigat la tie break primul set, dar l-a pierdut pe al doilea cu 6-4 şi se credea că Şarapova va face ca la Roland Garros, unde a cedat de cinci ori primul set, pentru a câştiga apoi partida. N-a fost aşa pentru că după un set în care nemţoaica a condus cu 3-0, 4-1 şi 5-2, a câştigat datorită unui break făcut într-un ultim ghem de pomină, în care Kerber a fructificat abia a şaptea minge de meci.

Pentru Halep, cea mai bine cotată adversară rămasă în competiţie este cehoaica Petra Kvitova, jucătoare pe care a învins-o însă de multe ori şi faţă de care nu are nici pe departe complexul dezvoltat în faţa Şarapovei.