Berbecar, locul doi la paralele la Glasgow

Marius Berbecar

Gimnastul Marius Berbecar a încheiat finala de la paralele, din cadrul Cupei Mondiale de la Glasgow, pe locul secund. Marius Berbecar a fost notat cu 15.350 în finala de la paralele, care a fost câştigată de slovenul Mitja Petrovsek, cu 15.450.

Berbecar a fost singurul gimnast român, care a urcat sâmbătă pe podium la Cupa Mondială de la Glasgow, colegii săi prezenţi în finale la cal cu mânere, sărituri şi sol, nereuşind clasări mai bune decât locul patru.

La concursul de la Glasgow, care are o vechime de 13 ani, au participat gimnaşti din 31 de naţiuni, printre care şi cei patru componenţi ai lotului României, însoţiţi în Scoţia de antrenorul Marius Urzică.

Glagow Grand Prix s-a derulat doar pe aparate, fără individual compus, urmând ca din 2011, etapele de Cupă Mondială să se desfăşoare doar cu concurs de individual-compus, nu finale pe aparate ca şi până acum.