Baia Mare, pas uriaş spre sferturile Ligii Campionilor

Baia Mare are şansa de a se califica în sferturile LigiiFoto: Mediafax

Fără victorie în meciul de duminică, 15 februarie, cu Viborg, disputat în deplasare, HCM Baia Mare îşi putea lua adio de la sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Cum primele două locuri în grupă sunt adjudecate de Larvik şi Györ, campioana României era nevoită să se agaţe de întâlnirea cu danezele, adversare directe în cursa pentru ocuparea ultimelor două poziţii calificante.

Cu portăriţele Arenhart şi Paula Ungureanu în mare formă, HCM s-a impus la limită (31-30), sporindu-şi considerabil şansele de a merge mai departe în fazele avansate ale Ligii. În ultimele trei etape ale grupei principale, Baia Mare are două meciuri acasă (cu Sävehof şi Viborg) plus o deplasare la Györ.

În mod normal, dacă îşi va câştiga partidele de pe teren propriu, fetele antrenate de slovenul Tone Tiselj n-au cum să piardă calificarea în sferturi.