Aventura olimpică s-a încheiat pentru David Popovici și Bianca Andreea Costea

Născută la Galați, Bianca Andreea Costea e cel mai tânăr membru al Team Romania, la 16 ani și 6 luniFoto: COSR / Team România / Cristi Nistor

Cei mai tineri componenți ai Team România au concurat astăzi (vineri, 30 iulie), pentru ultima oară în bazinul olimpic de la Tokyo. Și atât David Popovici (16 ani), cât și Bianca Andreea Costea (16 ani) s-au oprit în seriile probei de 50 m liber.

Finalist la 100 și 200 m liber, stelistul nu a izbutit să se califice în semifinale. El a ocupat locul 8 în seria a şasea, fiind cronometrat în 22,77 secunde. Într-un clasament general al sportivilor prezenți în serii la 50 m liber, românul s-a clasat pe poziţia a 40-a. În semifinale au promovat primii 16.Astfel David Popovici şi-a încheiat evoluțiile olimpice. La doar 16 ani, bucureșteanul a impresionat lumea mondială a natației, ocupând locul 4 în finala de la 200 m liber şi locul 7 în cea de la 100 m liber. E de amintit că elevul lui Adrian Rădulescu a fost debutant la Jocurile Olimpice. Și mai tânără decât Popovici, Bianca Andreea Costea a ocupat locul 2 în seria a şaptea, în 25,61 secunde, însă per total s-a clasat a 31-a. Astfel că eleva lui Eduard Câșlaru n-a izbutit să pătrundă în semifinale, acolo unde au ajuns primele 16 sportive.