Adio, Tokyo! Neagu & Co. au câștigat cu Muntenegru, însă au ratat calificarea la golaveraj

Cristina Neagu a jucat foarte bine, însă nu a fost suficientFoto: sportpictures.eu

Naționala feminină de handbal a pierdut cu Norvegia (24-29) și s-a impus cu Muntenegru (28-25), însă a ratat calificarea la turneul olimpic.

Visul Cristinei Neagu de a participa din nou la JO s-a risipit. România a terminat pe locul 3 grupa preliminară de la Podgorica, iar zvonul privind un blat cu formația gazdă a fost infirmat.  Naționala a intrat bine în partida decisivă cu Muntenegru, conducând cu 5-4 după 10 minute. Un eveniment important s-a produs în minutul 24, când Matea Pletikosic a văzut cartonașul roșu, fiind descalificată. Și deși s-a desprins la două goluri (13-11), având superioritate numerică, naționala noastră s-a văzut egalată... Și pentru ca scenariul să fie complet, Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri, iar apoi Muntenegru a trecut pentru prima dată în avantaj (13-14, min. 27). În al doilea mitan s-a repetat scenariul din primul. În sensul că tot România a condus minute în șir. Ba chiar și la două goluri. Neagu a ratat a doua aruncare de la 7 metri, iar apoi Crina Pintea a fost descalificată... În acest context neprielnic, gazdele au revenit, au egalat la 19 și au dat senzația că vor câștiga la pas. N-a fost așa! Pe final, România s-a desprins (28-25), însă a intrat în criză de timp astfel că succesul la 5 goluri diferență (acel 30-25 despre care se tot vorbea...) a rămas doar un obiectiv de neatins. Au marcat pentru România: Cristina Neagu (12 goluri / 18 aruncări), Crina Pintea (4/4), Sonia Saraficeanu (3/5), Eliza Buceschi (3/6), Laura Pristăvița (3/3), Laura Moisă (2/5) și Cristina Florică (1/3). De partea cealaltă, cea mai bună realizatoare a fost Durdina Jaukovic (9 goluri / 15 aruncări).

S-a acuzat arbitrajul danezelor

În primul meci, unul de debut pentru antrenorul Adrian Vasile, România s-a înclinat (24-29) în fața Norvegiei. Tricolorele s-au ridicat la înălțimea adversarelor doar în primul mitan. Dovadă și rezultatul strâns de la pauză (11-13). În a doua parte, scandinavele s-au desprins decisiv  și în contextul în care naționala noastră a ratat nepermis. În plus, Cristina Neagu și colegele sale au acuzat și unele decizii ale arbitrelor daneze Christiansen - Hesseldal Hansen. Echipa feminină de handbal a României a participat la 4 ediții ale Jocurilor Olimpice unde a obținut urmă-toarele clasări: locul 4 - 1976, locul 7 - 2000, locul 7 - 2008 și locul 9 - 2016. Norvegia are un palmares im-presionant la JO: locul 1 în 2008 și 2012, locul 2 în 1988 și 1992, locul 3 în 2000 și 2016, respectiv locul 4 în 1996. Muntenegru a cucerit medalia de argint în 2012.

Turneu 3 de calificare la JOMuntenegru - Norvegia 28-23Norvegia - România 29-24România - Muntenegru 28-25Clasament1. Muntenegru 2p (+2)2. Norvegia 2p (0)3. România 2p (-2)