Werder Bremen - Sampdoria 3-1, în Play-off-ul Ligii Campionilor

Socotit "cap de afiş" al serii, meciul dintre Werder Bremen şi Sampdoria Genova a fost echilibrat în primele 45 de minute. După pauză, nemţii au reuşit să înscrie de trei ori, prin Fritz (min. 51), Frings (min. 67, pen.) şi Pizarro (min. 69). Şi cum în ultimele 23 de minute a avut şi un om în plus pe teren, Werder Bremen părea a obţine o victorie egală cu calificarea. Nu a fost aşa. Demnă reprezentantă a fotbalului italian, Sampdoria a lovit chiar în ultimul minut al timpului regulamentar. La o centrare în care uriaşii apărători ai gazdelor au "dormit", Pizzaro s-a înălţat şi, de la circa 10 metri, a plasat mingea cu capul în poarta lui Werder. Acest gol dă o şansă şi grupării peninsulare.

Multe goluri s-au înscris şi la Salzburg, şi la Belgrad, oaspeţii de la Hapoel şi Anderlecht reuşind rezultate pozitive pe terenul lui Red Bull, respectiv Partizan. Victorii la limită (1-0) au obţinut Basel şi Braga în faţa lui Tiraspol, respectiv Valencia. De remarcat că portughezii au reuşit un succes preţios în condiţiile în care spaniolii au dominat categoric prima repriză. Interesant este că golul lusitanilor a fost înscris de Matheus, care a irosit cea mai mare ocazie din primele 45 de minute - a scăpat singur spre poartă, însă mingea şutată de el a fost respinsă în corner.

Liga Campionilor, Play-off - manşa IRed Bull Salzburg (Austria) - Hapoel Tel Aviv (Israel) 2-3Au marcat: Pokrivac (min. 28), Wallner (min. 66, pen.), respectiv Enyeama (min. 3, pen.), Sahar (min. 44), Shechter (min. 53)

FC Basel (Elveţia) - Şerif Tiraspol (Rep. Moldova) 1-0A marcat: Stocker (min. 54)

Partizan Belgrad (Serbia) - Anderlecht (Belgia) 2-2Au marcat: Cleo (min. 57), Lecjaks (min. 64), respectiv Gillet (min. 53), Juhasz (min. 66)

Sporting Braga (Portugalia) - FC Sevilla 1-0A marcat: Matheus (min. 62)

Werder Bremen (Germania) - Sampdoria Genova (Italia) 3-1A marcat: Fritz (min. 51), Frings (min. 67, pen.), Pizarro (min. 69), respectiv Pazzini (min. 90)

Meciuri disputate marţi seara:Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - Auxerre (Franţa) 1-0 A marcat: Kerjakov (min. 3)

Dinamo Kiev (Ucraina) - Ajax Amsterdam (Olanda) 1-1 Au marcat: Gusev (min. 67), respectiv Vertonghen (min. 57)

Rosenborg (Norvegia) - FC Copenhaga (Danemarca) 2-1 Au marcat: Iversen (min. 23), Henriksen (min. 57), respectiv Kronkjaer (min. 87)

Sparta Praga (Cehia) - Zillina (Slovacia) 0-2 Au marcat: Ceesay (min. 51), Oravec (min. 73)

Young Boys Berna (Elveţia) - Tottenham Londra (Anglia) 3-2 Au marcat: Lulici (min. 4), Hienvenu (min. 13), Hochstrasser (min. 29), respectiv Bassong (min. 41), Pavliucenko (min. 83)

Meciurile retur au loc peste o săptămână.