Rapid s-a calificat în optimile Cupei României

Golurile giuleştenilor au fost marcate de Lazăr, min 36 şi Spadacio, trei minute mai târziu.

Viorel Hizo a folosit următoarea echipă:

Marinescu - Helder, Iencsi, Mardare, Bozovic - Spadacio, Matic, Lazăr (Ivelja 79), Herea (Buga 74) - Grigorie - Ioniţă (J. P. Pinto 63). Antrenor: Viorel Hizo.

Partida a fost arbitrată de Marian Bordean, ajutat de Bogdan Gheorghioiu, Petru Gaşpar

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 36: Mijlocaşul Costin Lazăr a primit o pasă în interiorul careului, a şutat puternic şi a înscris în partea dreaptă a portarului gazdelor

0-2, min. 39: Juliano Spadacio a marcat la colţul scurt dintr-o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta.

Tehnicianul giuleştenilor nu s-a putut baza în acest meci pe Cesinha, Adrian Iordache, Ricardo Fernandes şi Lucian Răduţă, accidentaţi, dar nici pe Marius Constantin, nereţinut în lot din cauza evoluţiei foarte slabe din partida de la Craiova.

Cel mai cunoscut jucător al gazdelor, Daniel Lupaşcu, a fost înlocuit în prima repriză deoarece a fost călcat involuntar de muntenegreanul Vladimir Bozovic şi, după ce a primit îngrijiri pe marginea terenului, a fost înlocuit de tehnicianul orădenilor..

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în Cupa României, în sferturile de finală ale ediţiei 2001-2002, scor 5-0 pentru giuleşteni, prin golurile lui Florin Bratu 2, Şumudică, Măldărăşanu şi D. Niculae, dar şi în optimile ediţiei 2003-2004, scor 1-0 pentru alb-vişinii, prin reuşita lui Ilyeş.