Știați? Campionul orb Alex Bologa este student la două facultăți!

simeon stalpnicul png

Sportivul Alexandru Bologa (20 ani) a câştigat recent medalia de aur la categoria 60 kg, la Campionatul European pentru nevăzători de la Wolverhampton. El este complet orb de la 7 ani, dar asta nu l-a împiedicat să ajungă student la două facultăți.

La începutul lunii august, judoka Alexandru Bologa a cucerit medalie de aur la categoria 60 kg, la Europenele pentru nevăzători de la Wolverhampton (Marea Britanie), scrie adevarul.ro.

Sportivul român l-a învins în finală pe ibericul Banon Ibanez, prin ippon. Alexandru Bologa este antrenat la Centrul Olimpic National de la Cluj-Napoca, de Gianina Andreica si Tamas Gergely.

Anul trecut, Alexandru Bologa a obținut medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio, prima din istoria României

Alex nu vede de la vârsta de șase ani, iar în prezent este student la două facultăți: Psihopedagogie Specială şi Kinetoterapie, la Universitatea de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațeganu”.

În clasa a șasea, a fost selecționat în cadrul unui program de judo pentru nevăzători, iar la 18 ani a cucerit prima medalie, argint la Campionatul Mondial pentru juniori din Ungaria. S-a născut în Derşida, un sat în comuna Bobota, judeţul Sălaj, iar pregătirea școlară și sportivă a făcut-o la Cluj, departe de casă și cu părinții plecați la muncă în Spania. Respect!