Kapetanos, titular la debut

Kapetanos
Kapetanos

La prima selecţie pentru Grecia, atacantul Stelei a fost titular în meciul amical contra Senegalului (0-2), ultimul înainte ca antrenorul elenilor, germanul Otto Rehhagel, să anunţe lotul pentru Mondiale.

Pantelis Kapetanos a fost folosit ca vârf împins într-un sistem 4-3-3, alături de Charisteas şi Samaras, şi a fost schimbat la pauză de Gekas. În cele 45 de minute în care s-a aflat pe teren, "Kape" nu s-a apropiat de gol, având o prestaţie mediocră, în nota echipei sale.

Dacă va fi păstrat în lotul Greciei pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud, actualul golgheter al Ligii I se va duela la vară cu naţionalele Argentinei, Nigeriei şi Coreei de Sud, în grupa B a turneului final.