Gloria Bistriţa s-a impus cu 4-2 într-un amical cu Terek Groznîi

Gloria i-a bătut pe ruşii de la Terek cu 4-2

Ardelenii, care au fost conduşi la pauză de fosta echipă a românilor Pancu, Petre şi Mărgăritescu cu 1-0, au revenit în partea a doua prin golurile marcate de Ioan Hora, Ciprian Petre, Răzvan Neagu şi Cornel Predescu.

Cecenii (locul 12 în ediţia precedentă de campionat în Rusia) au deschis scorul în minutul 18 din penalty, stabilind totodată şi rezultatul la pauză. În condiţii meteo nefavorabile, vânt puternic şi ploaie torenţială, Gloria a răsturnat spectaculos situaţia în partea secundă, marcând de trei ori în cinci minute. Terek a marcat al doilea gol în minutul 76.

Următorul adversar al Gloriei în Turcia va fi FK Rostov (locul 14 în Rusia în campionatul trecut), trupă pregătită de fostul antrenor stelist Oleg Protasov şi care l-a achiziţionat de curând pe căpitanul Stelei, Sorin Ghionea. Meciul va avea loc sâmbătă 23 ianuarie, de la ora 16.00.