Germania, în aer!

simeon stalpnicul png

Higuain a marcat unicul gol al partidei, după o gafă din apărarea nemţilor, iar Maradona vede Argentina “pe cai mari” înaintea Cupei Mondiale.

Maradona a obţinut primul rezultat cu adevărat important de când a preluat naţionala Argentinei în faţa Gerrmaniei, sprijinită de fanii care s-au înghesuit să vadă amicalul de lux pe "Allianz Arena" din Munchen.

După victorii "de palmares" cu Costa Rica şi Jamaica, ultimul examen, şi cel mai important, înaintea Cupei Mondiale din Africa de Sud a fost trecut cu brio de elevii lui Maradona.

Rămaşi fideli unui joc lipsit de creativitate, "pumele" au excelat la capitolul dăruire şi au dat lovitura prin Gonzalo Higuain. "Pipita" a profitat de o gafă din apărarea nemţilor, pentru a trimite mingea în poarta lăsată goală de titularul dintre buturile Germaniei la turneul final, Rene Adler.

Importanţa partidei a fost subliniată chiar de Maradona, care a comparat acest meci cu un "sfert de finală la Cupa Mondială", nicidecum un meci amical, declarând apoi încântat: "Argentina a arătat că este vie şi în cărţi pentru turneul final".

La finalul partidei, selecţionerul Maradona a dat din nou recital. După ce a fost pozat pufăind un trabuc pe banca de rezerve, la antrenamentul oficial, de data asta Maradona i-a luat "la mişto" pe ziariştii locali.

S-a supărat că a fost aşezat lângă un jucător al Germaniei şi a ieşit din sala de conferinţe, spunând că va reveni când rămâne singur.

A semnat câteva autografe şi apoi s-a întors la discuţiile cu presa, acompaniat de aplauze şi de râsetele audienţei. Mai mult, încântat de rezultatul meciului, Maradona a cerut să i se pună mai multe întrebări: "Când pierdeam, mi se puneau şi 50 de întrebări, băgaţi mare".

David şi Goliat răpun «faraonii»!

Trimişi în teren după pauză, Peter Crouch (2.01 m) şi Shaun Wright-Philips (1.66 m) au fost protagoniştii victoriei obţinută de naţionala Angliei pe "Wembley", în amicalul cu Egipt.

Deşi "Faraonii" au marcat încă din prima repriză, prin fotbalistul cu nume de legendă Zidan, uriaşul lui Tottenham a restabilit egalitatea, pentru ca "piticul atomic" de la Manchester City să declanşeze isteria fanilor englezi, punctând pentru 2-1.

Tot Crouch a împins cuţitul în rana egiptenilor, reuşind "dubla" şi stabilind scorul final: 3-1 şi Capello poate pregăti în linişte Cupa Mondială.