Galatasaray în luptă cu Dinamo în Liga Europa

UPDATE Se prefigurează un dezastru pentru Dinamo. E 4-0 pentru Galata, a marcat Elano din penalty.

UPDATE Din minutul 46 este 3 - 0 pentru Galata

S-a intrat la pauză. Echipa din Ştefan cel Mare este condusă la diferenţă de două goluri de turcii de la Galatasaray. Dinamoviştii au ratat mult, iar ocaziile s-au întors împotriva lor.

UPDATE Galata şi-a majorat avantajul la 2 - 0 prin golul înscris de Nonda în minutul 42.

UPDATE Din minutul 32 scorul este 1 -0 pentru formaţia Galatasaray. A înscris Kewell.

Echipele de start pentru meciul dintre Galatasaray Istanbul şi Dinamo Bucureşti, care are loc joi seara pe stadionul ''Ali Sami Yen'', în etapa a treia a competiţiei de fotbal Europa League, Grupa F:

Galatasaray: 25. Leo Franco - 55. Sabri Sarioglu, 76. Servet Çetin, 16. Mustafa Sarp, 88. Caner Erkin - 9. Elano, 14. Mehmet Topal, 18. Ayhan Akman, 19. Harry Kewell - 11. Kader Keita, 20. Shabani Nonda. Antrenor: Frank Rijkaard.

Rezerve: 1. Aykut Erçetin - 2. Emre Güngör, 3. Ugur Uçar, 7. Aydin Yilmaz, 8. Baris Özbek, 10. Arda Turan, 15. Milan Baros.

Dinamo: 12. Emilian Dolha - 25. Adrian Scarlatache, 30. Gabriel Tamaş, 18. Lucian Goian, 2. Zie Diabate - 29. Ousmane N'Doye - 22. Gabriel Torje, 6. Laurenţiu Rus, 20. Adrian Cristea - 17. Andrei Cristea, 31. Marius Alexe. Antrenor: Marin Ion.

Rezerve: 36. George Curcă - 3. Cristian Pulhac, 4. Cosmin Moţi, 5. Djakaridja Koné, 8. Gabriel Boştină, 7. Ianis Zicu, 99. Claudiu Niculescu

Arbitru: Martin Ingvarsson; arbitri asistenţi: Magnus Sjöblom, Peter Martinsson; arbitri asistenţi adiţionali: Daniel Stalhammar, Michael Lerjeus; arbitru de rezervă: Magnus Ahlsen (toţi din Suedia)

Dinamo joacă un meci infernal, în această seară, de la ora 22.05, împotriva lui Galatasaray Istanbul, fosta echipă a lui Hagi şi Gică Popescu.

Chiar dacă sunt cotaţi cu şansa a doua, „câinii roşii” nu se tem de atmosfera de pe „Ali Sami Yen” şi nici de forţa adversarului.

„Trebuie să batem! Este un prilej pentru băieţi de a demonstra că merită să joace în Europa. O victorie le-ar creşte cota. Dinamo este o echipă mare, şi la propriu, şi la figurat. Întâlnim cel mai puternic adversar din grupă. Galata e o formaţie plină de individualităţi, care costă foarte mulţi bani.

Nu există însă o diferenţă de valoare între noi şi ei”, a declarat antrenorul Ion Marin, aflat la prima experienţă în Liga Europa cu Dinamo, în calitate de antrenor principal.