Cupa României: Astra - FC Timişoara 8-7 (după penalty-uri)

Timişoara nu mai e echipa din sezonul trecut

Astra Ploieşti s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a eliminat-o în optimi pe finalista ultimei ediţii, FC Timişoara, în urma executării loviturilor de departajare.

ASTRA PLOIEŞTI - FC TIMIŞOARA 2-2 (Miranda 6, Păun 94 / Parks 19, Vrsic 102 ), 8-7 după executarea loviturilor de departajare

Pentru Astra au marcat Seto, Hatchi, Păun, Rohat, V. Sandu şi Crăciun şi au ratat Vasile Gheorghe, Miranda şi Dokic. De partea cealaltă, golurile Timişoarei au fost reuşite de Vrsic, Stelian Stancu, Magera, Maxim şi Luchin, iar Curtean, Chiacu, Chiţu şi Mera au ratat.

Astra: Miron - Crăciun, Rohat, Vlaicu, Sandu - Strătilă (Păun 76), V. Gheorghe, Seto, Paulinho (Hatchi 114) - L. Ganea (Dokic 91), Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Timişoara: Taborda - St. Stancu, Luchin, Brezinsky (Mera 70), Maxim - Curtean, Borbely, Cl. Ionescu (Vrsic 65), Chiţu - Magera, Parks(Chiacu 73). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Rohat 33, Dokic 118 / Cl. Ionescu 23, Borbely 62, 85, Vrsic 119

Cartonaş roşu: Borbely 85

Arbitri: Victor Berbecaru - Ionel Popa, Octavian Şovre

Stadion: Astra; Spectatori: 2.000

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 6: Miranda a reluat în plasă mingea, după ce portarul Taborda a respins în faţă un şut trimis de la marginea careului.

1-1, min. 19: Parks a înscris din centrul careului, după o fază creată de Magera şi Curtean.

2-1, min. 94: Georgian Păun a înscris spectaculos, după ce a întors un adversar pe partea stângă şi a şutat în diagonală, la colţul lung.

2-2, min. 102: Vrsic a egalat după ce Miron a scăpat balonul din braţe, în urma unei centrări de pe partea dreaptă.

În minutul 28, Taborda a blocat salutar un şut al lui Pulinho, scăpat singur, după ce mingea ricoşase la acesta din bara stângă, după un şut al lui Vasile Gheorghe.

Parks a irosit o ocazie importantă în minutul 39, când a scăpat singur cu Miron, dar şutul său nu l-a putut învinge pe portarul ploieştenilor.

Astra a ratat o ocazie mare de a trece din nou în avantaj în minutul 60, după ce Miranda, scăpat singur în careu, l-a driblat pe Taborda, dar a şutat peste poarta acestuia.

În minutul 80, Chiacu a ratat singur cu portarul, după ce ploieştenii din apărare au greşit şi l-au scăpat din marcaj pe atacant.

Timişorenii au rămas în inferioritate în minutul 85, după ce Borbely a încasat al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

Portarul Miron a avut o intervenţie de excepţie în primul din cele trei minute de prelungire ale meciului, când a salvat un şut de la 5 metri trimis de Curtean.