Campionul Boloni, de la extaz la agonie

Partida cea mai aşteptată a serii s-a disputat pe San Siro, între Internazionale Milano şi campioana en titre, Barcelona. Cu toate că spaniolii şi-au creat numeroase ocazii de gol în prima repriză, culminând cu încercarea lui Zlatan Ibrahimovic, campionii nu au reuşit să marcheze în Italia. Interul lui Jose Mourinho s-a apărat exemplar, iar cele două echipe se vor mulţumi doar cu câte un punct în prima lor confruntare din aceastî ediţie.

Revenire de senzaţie a "tunarilor"

Spectacolul nu a lipsit însă, el fiind oferit pe terenul novicei participante în competiţia celor bogaţi, campioana Belgiei, Standard Liege, condusă de pe bancă de antrenorul român Ladislau Boloni, meci încheiat cu scorul de 2-3, asta după ce belgienii conduceau deja cu două goluri încâ din minutul 5.

Londonezii au demonstrat din nou tenacitatea pentru care sunt renumiţi şi au revenit, marcând în minutul 45 al primei reprize şi reuşind să-şi adjudece meciul prin alte două goluri pe final de partidă, în minutele 78 şi 81.

Stranierii noştri nu au avut parte de o seară strălucită.

Fundaşul Cristian Chivu a jucat tot meciul pentru Internazionale Milano, însă a primit un cartonaş galben în minutul 90 al partidei cu deţinătoarea trofeului. Adrian Mutu a început ca titular partida cu Olympique Lion, dar a fost schimbat în minutul 58 cu muntenegreanul Stevan Jovetic, italienii jucând o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Gilardino.

Tiberiu Ghioane a intrat la Dinamo Kiev în minutul 57, în locul sârbului Ninkovic şi a pasat la golul al doilea al gazdelor, marcat de Magrao, în victoria cu 3-1 reuşită în faţa campioanei Rusiei, Rubin Kazan. Ciprian Marica a fost doar rezervă la VfB Stuttgart, în remiza de pe teren propriu cu Glasgow Rangers (1-1), în grupa G, în care Sevilla a dispus cu scorul de 2-0 de Unirea Urziceni.

Raul, egalat de Inzaghi

Atacantul celor de la Real Madrid a fost egalat aseară în clasamentul celor mai prolifici marcatori din Liga Campionilor, după ce italianul Fillipo Inzaghi, în vârstă de 36 de ani, a reuşit o dublă în partida dintre Olympique Marseille şi AC Milan, având un palmares de 67 de goluri. Cei doi jucători, ambii legende la cluburile la care activează, sunt la egalitate, Raul reuşind şi el să marcheze în meciul pe care formaţia sa l-a câştigat la Zurich.

Rezultate partidelor de aseară din Liga Campionilor

Grupa E:

Liverpool (Anglia) - Debrecen (Ungaria) 1-0 (1-0)

A marcat: Dirk Kuyt (45+1).

Lyon (Franţa) - Fiorentina (Italia) 1-0 (0-0)

A marcat: Miralem Pjanic (76).

Cartonaş roşu: Alberto Gilardino (Fiorentina, 45+1).

Grupa F:

Inter Milano (Italia) - FC Barcelona (Spania) 0-0

Dinamo Kiev (Ucraina) - Rubin Kazan (Rusia) 3-1 (0-1)

Au marcat: Ayila Yussuf (71), Gerson Magrao (79), Oleg Gusev (85), respectiv, Alejandro

Dominguez (25).

Grupa G:

VfB Stuttgart (Germania) - Glasgow Rangers (Scoţia) 1-1 (1-0)

A marcat: Pavel Pogrebniak (18), respectiv, Madjid Bougherra (77).

FC Sevilla (Spania) - Unirea Urziceni (România) 2-0 (1-0)

Au marcat: Luis Fabiano (45+1), Renato (70).

Grupa H:

Olympiakos Pireu (Grecia) - AZ Alkmaar (Olanda) 1-0 (0-0)

A marcat: Vassilis Torosidis (78).

Standard Liege (Belgia) - Arsenal Londra (Anglia) 2-3 (2-1)

Au marcat: Eliaquim Mangala (2), Milan Jovanovic (5 - penalty), respectiv, Nicklas Bendtner

(45), Thomas Vermaelen (78), Eduardo da Silva (81).