Argentina - Mexic 3-1 / "Pumele" vor întâlni Germania în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Lionel Messi

Argentina s-a impus în faţa Mexicului, formaţie pe care a reuşit să o învingă şi în optimile de finală ale Campionatului Mondial din 2006. Atunci, Messi şi compania a câştigat în prelungiri, însă acum, Argentina lui Diego Maradona a obţinut calificarea în sferturile competiţiei cu scorul de 3-1: Tevez (2) şi Higuain.

Vezi aici cum s-au inscris golurile!

min 90. Se încheie partida. Argentina se califică în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

min 87. A treia schimbare pentru Argentina: Pastore intră în locul lui Maxi Rodriguez.

min 82. Barrera îl driblează pe Heinze dar scapă mingea în afara terenului.

min 81. Mexicanii au o nouă ocazie de a înscrie dar comit falut în atac.

min 79. A doua schimbare pentru Argentina: Gutierrez intră în locul lui Di Maria.

min 71: GOOL Mexic: Hernandez înscrie cu un şut imparabil sub bara transversală.

min 69. Prima schimbare pentru Argentina: Tevez, marcatorul a două goluri, iese, în locul său intrând veteranul Veron.

min 62. A doua schimbare la Mexic: Franco intră în locul lui Guardado.

min 61. Barrera intră în careu, dar preferă să şuteze la cloţul scurt şi mingea se duce în plasa laterală.

min 57. Tevez pătrunde în viteză, dar Torrado îl blochează în ultimul moment.

min 53. GOOL SENZAŢIONAL Argentina: Tevez şutează de la 20 de metri imparabil aproape de vinclul porţii.

min 46. A început repriza a doua. Prima schimbare la mexicani: Barrera intră în locul lui Bautista.

min 45+2: Rosetti fluieră finalul primei reprize.

min 43. Argentina are o mare ocazie de a înscrie dar Higuain trimite cu capul pe lângă poartă de la şase metri.

min 40. Di Maria e faultat la marginea careului, Argentina primeşte lovitură liberă, acelaşi Di Maria execută dar şutul său este extrem de slab.

min 38. "Pumele" caută să înscrie al treilea gol dar şutul lui Di Maria este blocat in extremis.

min 35. Mexicanii încearcă să reducă din diferenţă, Salcido şutează dar Romero respinge.

min 32: Higuain face 2-0 după o greşeală a apărării mexicane. Elevii lui Aguirre sunt extrem de nervoşi după greşeala de arbitraj

min 25. GOOOL Argentina: Tevez înscrie cu capul după o pasă a lui Messi, însă argentinianul s-a aflat în poziţie offside. Mexicanii au contestat decizia arbitrului asistent, dar centralul Rosetti a validat golul.

min 14. O nouă ocazie a mexicanilor, Hernandez şutând pe lângă poarta "pumelor".

min 12'. Messi încearcă un lob de la 20 de metri, dar Perez prinde mingea.

Min 10. Ratare imensă pentru mexicani după ce Dos Santos îi pasează lui Guardado şi acesta reia de la 18 metri dar balonul trece puţin pe lângă poartă.

min 9. Ocazie mare pentru mexicani prin Salcido, dar mingea loveşte bara transversală.

min 6. Di Maria este faultat de Bautista.

min 5. Mingea revine la argentinieni, Heinze încearcă o diagonala spre Higuain, dar acesta nu poate ajunge balonul.

min 3. Recupereaza mexicanii prin Marquez.

min 2. Repunere din 6 metri, argentinienii pornesc un prim atac poziţional.