Fed Cup LIVE: Halep - Kvitova 6-4, 3-6, 6-3. România - Cehia 2-1!

Simona Halep FOTO: AP

Ziua a doua a întâlnirii de Fed Cup dintre România și Cehia a început cu un meci care ar fi putut fi oricând o finală de turneu de Grand Slam: Simona Halep - Petra Kvitova. Jucătoarea noastră a câştigat, la capătul unui meci de peste două ore, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, şi România are acum prima şansă de calificare în semifinalele Fed CUp! HAI ROMÂNIA!

UPDATE: Petra Kvitova egalează: 1-1

UPDATE: Simona Halep a întrerupt seria negativă, câştigându-şi serviciu. Conduce cu 1-0 în setul decisiv.

UPDATE: Din păacte, Simona şi-a pierdut serviciul şi Petra Kvitova va servi pentru set: 3-5

UPDATE: Petra Kvitova şi-a câştigat serviciul: 3-4

UPDATE: Simona egalează: 3-3

UPDATE: Cehoaica a trecut în avantaj: 3-2 in setul secund.

UPDATE: Simona şi-a pierdut serviciul şi Kvitova a egalat: 2-2

UPDATE: Kvitova îşi câştigă serviciul: 2-1

UPDATE: Simona Halep conduce jocul şi are 2-0

UPDATE: Simona Halep a debutat cu un break! 1-0 in setul secund

UPDATE: Simona Halep a câştigat primul set! 6-4. HAI SIMONAAA!"!!

UPDATE: Petra Kvitova îşi câştigă serviciul: 5-4. Simona serveşte pentru câştigarea setului. Hai Simonaaa!!!!

UPDATE: Simona Halep îşi câştigă serviciul şi e la doar un game de primul set: 5-3

UPDATE. Petra Kvitova nu renunta la luptă: 4-3

UPDATE: Simona Halep şi-a fructificat serviciul: 4-2

UPDATE: Un nou break reusit de Simona, care conduce cu 3-2. Hai, Simo, poti!

UPDATE: Dupa aproape 10 minute, Simona Halep si-a castigat serviciul: 2-2

UPDATE: Petra Kvitova si-a castigat serviciul: 1-2

UPDATE: Din păcate, Simona şi-a pierdut serviciul: 1-1.

UPDATE: Simona Halep a făcut break: 1-0

UPDATE: Petra Kvitova serveşte prima.

UPDATE: Cele două jucătoare se află la încălzire.

Simona Halep și Petra Kvitova se întâlnesc azi, de la ora 13.00, la Cluj, într-un meci în care ambele vor încerca să șteargă impresia neplăcută lăsată în prima zi. Liderele formațiilor României și Cehiei au fost învinse de secondante - Karolina Pliskova și Monica Niculescu - lăsând impresia că nu sunt încă pe deplin refăcute după accidentări mai vechi și că nu pot trece peste eșecurile acestui început de an. Partea frumoasă a tenisului este că meciurile nu se pot încheia la egalitate, așa că la finele acestui meci una dintre ele își va recăpăta tonusul. Să sperăm că aceea va fi Simona Halep, care a părut ieri mai ”în vână” decât Petra Kvitova, dacă am face o comparație între meciurile celor două. Si scorul întâlnirilor directe îi e favorabil SImonei, care conduce cu 3-0.

Meciul dintre Simona Halep și Petra Kvitova va începe de la scorul general de 1-1, stabilit după prima zi. Astfel, indiferent de rezultatul dintre cele două, tot azi vom avea și meciul dintre învingătoarele zilei precedente, Monica Niculescu și Karolina Pliskova. În caz de egalitate după patru meciuri, pulsul se va duce spre 200, căci ziua va fi încheiată de meciul de dublu, acolo unde cel mai probabil vom vedea la lucru perechile Monica Niculescu/ Raluca Olaru și Karolina Pliskova/ Barbora Strykova.

Ne așteaptă o zi lungă, în care trebuie să strigăm și noi, de acasă, alături de cei 7.500 de oameni din sala Polivalentă din Cluj: HAI ROMÂNIAAAAA! HAI SIMONAAAAA! HAI MONICAAAAAA!