Fed Cup LIVE: Halep - Pliskova 7-6, 4-6, 2-6. Cehia conduce cu 1-0

Simona Halep si Karolina Pliskova la tragerea la sorti de vineri

Din păcate, Simona Halep a pierdut primul meci în fața Karolinei Pliskova în premieră exact când nu avea nevoie de așa ceva. După ce a câștigat primul set, românca a fost învinsă cu 2-1 de adversara ei, care a știut să fructifice exact momentele favorabile. Cehia conduce cu 1-0 la general, urmează meciul Monica Niculescu - Petra Kvitova.

UPDATE: Totul s-a terminat pentru Simona: a pierdut cu 6-2 în setul decisiv, suferind prima înfrângere în fața Karolinei Pliskova.

UPDATE: Simona Halep e foarte aproape de a pierde acest meci. Si-a pierdut serviciul si acum Pliskova va servi pentru meci! Ea conduce cu 5-2

UPDATE: Lucurile merg din rau in mai rău pentru Simona. Pliskova conduce cu 4-2

UPDATE: Nu se poateeee!!! Pliskova a reușit să facă break-ul si conduce cu 3-2. Ea urmează la serviciu.

UPDATE: Ambele jucătoare și-au câștigat serviciile: 2-2. Simona urmează la serviciu.

UPDATE: Pliskova egalează: 1-1

UPDATE: Simona Halep a castigat un prim game dificil, întins pe parcursul a 8 minute: 1-0 în setul decisiv pentru ea

UPDATE: După o pauză de toaletă luată de ambele jucătoare, a început setul decisiv. Se joacă de două ore. Servește Simona Halep.

UPDATE: Karolina Pliskova a castigat primul set contra Simonei Halep din istoria confruntarilor directe in cel mai prost moment. Scorul e acum 1-1. Urmeaza setul decisiv.

UPDATE: OFFF, Simona și-a pierdut serviciul după ce a condus cu 40-15! Cehoaica are acum 5-4 în setul secund si urmează la serviciu.

UPDATE: SImona reușește un break incredibil: 4-4

UPDATE: Continuă suspansul: Simona a câștigat serviciul și s-a apropiat de Pliskova: 3-4. Hai Simonaaaaa, poți!

UPDATE: Din păcate, Pliskova își câștigă serviciul și conduce cu 4-2 in setul secund.

UPDATE: Simona Halep își câștigă serviciul cu un as si reduce din diferentă: 2-3

UPDATE: Karolina Pliskova conduce pentru prima data cu doua game-uri diferenta: 3-1

UPDATE: Pliskova reuseste break-ul si conduce. Scor Halep - Pliskova 7-6, 1-2

UPDATE: Karolina Pliskova si-a castigat lejer serviciul: 1-1

UPDATE: Simona Halep și-a castigat serviciul si conduce cu 1-0 în setul secund.

UPDATE: Simona Halep a câștigat tie-break-ul cu 7-4 și setul cu 7-6. Ce meci, ce jucătoare! Hai Simona!

UPDATE: Simona și-a pierdut din nou serviciul, tensiunea merge spre cote înalte. 6-6. Urmează tie-break. Dacă aveti pastile de inima, nu uitati să le luati. 6-6

UPDATE: Simona Halep reuseste un nou break si va servi pentru set din nou: 6-5

UPDATE: Karolina Pliskova reuseste să salveze o minge de set si sa egaleze la capatul celui mai lung game: 8 minute. Scorul e acum 5-5

UPDATE: Karolina Pliskova reduce din diferență: 5-4

UPDATE: Simona Halep e la doar un game de primul set: 5-3

UPDATE: Karolina Pliskova își câștigă serviciul: 4-3

UPDATE: Simona Halep se distanteaza la doua game-uri, incheind cu un as serviciul: 4-2

UPDATE: Pentru că suntem la ora tenisului feminin, trebuie să ne obișnuim cu break-urile. Nici acest meci nu ne dezamăgește, Simona Halep revenind în avantaj: 3-2

UPDATE: Karolina Pliskova isi face break-ul inapoi, din pacate. 2-2

UPDATE: Simona Halep reușeștesă facă un break, din a treia minge și conduce cu 2-1! Hai Simonaaaaaa!

UPDATE: Simona Halep a egalat după ce a salvat doua mingi de break.

UPDATE: Pliskova a câștigat la zero game-ul.

UPDATE: Start de meci, cu Karolina Pliskova la serviciu.

UPDATE: Simona Halep joacă în echipament galben-albastru.

UPDATE: Se intonează imnurile. Toată sala cântă ”Desteaptă-te române”!

UPDATE: Prezentarea fetelor noastre declanșează nebunia în sală! Ce atmosferă! Ce meci!

UPDATE: Pe acordurile melodiei ”Noi Suntem Români”, fetele noastre intră în sală! Nu se mai poate auzi om cu om din cauza vacarmului!

UPDATE: La Cluj, cu 10 minute înaintea startului meciului, a început festivitatea de deschidere. Cele două echipe intră în sala Polivalentă. Primele au intrat în arenă cehoaicele.

UPDATE: Cu un sfert de oră înaintea startului partidei sala e plină. 7.000 de spectatori vor încuraja jucătoarele noastre. Hai România!

UPDATE: Simona Halep s-a antrenat cu o oră și jumătate înainte de începerea partidei. Parteneră de antrenament i-a fost Andreea Mitu. AICI vedeți mai multe fotografii de la antrenament

Simona Halep s-a antrenat la Cluj inaintea primului meci

Chiar dacă nu a avut în început de sezon prea bun, chiar dacă a avut probleme de sănătate care au adus-o până în pragul operației și renunțării la această confruntare, Simona Halep va juca azi în meciul de deschidere al confruntării România – Cehia, din primul tur al Grupei Mondiale 1. Adversara ei va fi Karolina Pliskova, jucătoare clasată pe locul 13 în lume, pe care Simona a învins-o în toate cele 3 confruntări precedente.

Simona s-a declarat foarte mulțumită de tragerea la sorți, în urma căreia a fost pusă să joace prima, pentru că, a spus ea, este mai bine să știi ora la care îți începe meciul decât să stai în tensiune.

Cum în tribune se anunță un număr record de spectatori – vor fi în jur de 7.200 – e de așteptat ca și atmosfera să fie una caracteristică marilor meciuri. Hai Simona! Hai România!