LIVETEXT finală Cincinnati: Simona Halep - Garbine Muguruza 1-6, 0-6

Simona Halep forţează obţinerea primului loc mondial pe tărâm americanFoto: Epa

Seară neagră traversată de Siona Halep. Românca a fost învinsă cu scorul incredibil de 6-1, 6-0 de Garbine Muguruza în finala turneului de la Cincinnati, în doar 53 de minute. Simona a ratat şi trecerea în premieră pe primul loc în clasamentul mondial!

Ora 22.05: Simona Halep a pierdut incredibil meciul. Muguruza s-a impus cu scorul de 6-1, 6-0!

Ora 22.03: Simona Halep îşi pierde din nou serviciul şi scorul este ireal: 1-6, 0-5! Muguruza va servi pentru meci.

Ora 22.00: Garbine Muguruza a câştigat cel mai lung game al meciului, care a durat aproape 13 minute: 0-4. Simona a ratat mai multe mingi de break.

Ora 21.46: Din păcate, veştile nu sunt deloc bune: Simona şi-a pierdut din nou serviiul: 0-3

Ora 21.43: Garbine Muguruza îşi face serviciul şi conduce cu 2-0

Ora 21.38: Lucrurile continuă la fel de slab pentru Simona Halep. Ea şi-a pierdut serviciul: 0-1

Ora 21.33: În doar 23 de minute, Garbine Muguruza câştigă primul set: 6-1. Simona nu se regăseşte deloc

Ora 21.31: Simona Halep îşi pierde serviciul, din păcate făcând şi două duble greşeli: 1-5

Ora 21.27: Simona şi-a chemat antrenorul,  pe Darren Cahill, care încearcă să îi spună să deschidă mai mult terenul adversarei fără să se grăbească. Şi să atace mai mult pe serviciul 2 al adversarei.

Ora 21.26: Ambele jucătoare şi-au câştigat serviciul, iar acum scorul este 1-4

Ora 21.18: Meciul nu merge deloc bine pentru jucătoarea noastră. Muguruza îşi face din nou serviciul şi conduce cu 3-0.

Ora 21.15: SImona Halep îşi pierde serviciul: 0-2

Ora 21.12: Primul set este câştigat de Garbine Muguruza.

Ora 21.08: Începe meciul. Muguruza se află la serviciu. Hai Simona!

Ora 21.00: Tenismenele au început încălzirea pe teren.

Ora 20.45: Jucătorele se află în vestiar şi fac ultimele mişcări de încălzire. În doar un sfert de oră va începe un meci istoric pentru tenisul românesc.

Simona Halep speră ca faptul că se află a treia oară aproape de locul 1 să fie cu noroc, în caz contrar urmând să o perceapă ca pe o nouă experienţă. "Sunt mult mai relaxată acum. Nu mă gândesc prea mult. Ştiu că dacă voi continua la acest nivel, va veni şi locul 1. Dacă nu mâine, poate săptămânile viitoare. Dar sunt mult mai bine acum.  Vreau să câştig, şi dacă aşa pot deveni şi numărul 1, va fi şi mai special. Oricine poate deveni numărul 1, clasamentul este foarte strâns. Eu sunt atât de aproape. Chiar vreau", a declarat Halep.

Până acum, Simona a mai avut două ocazii de a deveni lider mondial şi de foecare dată şansele i s-au scurs printre degete când era mai aproape de a pune mâna pe ele.

Prima şansă a fost irosită pe 10 iunie 2017. În finala de la Roland Garros, Halep pornea ca favorită în meciul contra letonei Jelena Ostapenko. A condus cu set şi 3-0, chiar minge de 4-0, însă ceva s-a întâmplat şi a pierdut cu 6-4, 4-6, 3-6, ratând atât trofeul de Grand Slam la care visează de când era mică, precum şi primul loc în clasamentul mondial.

A doua şansă a fost irosită în 11 iulie 2017. Erau sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, când Simona Halep a jucat împotriva favoritei gazdelor, Johanna Konta. O victorie echivala cu urcarea pe primul loc în lume pentru româncă, dar, deşi s-a aflat la doar două mingi de meci în setul secund, ea a pierdut dramatic, cu 6-7 (2-7), 7-6 (7-5), 6-4.

Acum, Simona a ajuns în fibnală după ce a spyulberat-o cu 6-2, 6-1 pe americanca Sloane Stephens. Diseară, adversară îi va fi spaniola Garbine Muguruza, campioana de la Wimbledon.

În acest moment, diferenţa dintre Pliskova şi Halep în clasamentul WTA este de doar cinci puncte.