Duel românesc, în China

Simona Halep, la petrecerea jucătoarelor de la WuhanFoto: Guliver/ GettyImages

Cu sorţii nu e de joacă în tenis. Cele două românce prezente pe tabloul principal al turneului Premier 5 de la Wuhan, Irina Begu şi Simona Halep vor fi adversare în turul secund.

Favorită 4 a competiţiei, Simona Halep, a cincea jucătoare a lumii, a fost calificată direct în turul doi la Wuhan. Ieri a fost decisă şi adversara româncei, iar aceasta e chiar Irina Begu. Aceasta a învins-o în primul tur, cu scorul de 4-6, 7-6 (4), 6-2, pe rusoaica Elizaveta Kulicikova, locul 125 WTA, o jucătoare venită din calificări. Partida a durat două ore şi jumătate, iar în setul secund Irina a salvat o minge de meci la scorul de 5-6.

Irina Begu
Irina Begu

Halep şi Begu s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA şi de fiecare dată s-a impus jucătorea din Constanţa. Ultima dată, ele au jucat la Madrid Open, în sferturi, în luna mai, când Halep s-a impus cu 6-3, 0-6, 6-1. Atunci a existat şi un mic scandal, Simona, foarte nervoasă în acea întâlnire, plângându-se de faptul că Irina a fost sfătuită la fiecare punct de antrenorul Adrian Cruciat.

Partida dintre cele două românce va avea loc azi, în jurul orei 10.30, ora României (în direct la Digisport 2).