Vali Lazăr, cu tibia tăiată şi genunchiul umflat

Vali Lazăr a trecut  prin momente  groaznice la Giurgiu
Vali Lazăr a trecut prin momente groaznice la Giurgiu

Minutul 73 al partidei de la Giurgiu a produs o fază şocantă. Alexandru Stan a intrat cu talpa direct pe tibia lui Vali Lazăr şi mijlocaşul s-a prăbuşit de durere. A fost imediat înlocuit, iar rivalul a primit cartonaşul roşu.

Totuşi, elevul lui Andone va putea juca din nou în maximum o săptămână. Roş-albii s-au distrat în meciul contra campioanei Astra. S-au impus cu 4-1, Gnohere reuşind un hattrick şi aducând prima victorie a bucureştenilor pe terenul giurgiuvenilor după o pauză de şase ani. De asemenea, „Bizonul” a oferit şi pasa de gol pentru reuşita lui Vali Lazăr, însă finalul nu avea să fie fericit pentru acesta. Aflat aproape de mijlocul terenului, încercând să preia mingea, a fost întâmpinat de Stan, care l-a faultat dur, iar arbitrul Haţegan i-a arătat imediat cartonaşul roşu. Lazăr a fost schimbat şi ieri a postat pe o reţea de socializare o fotografie în care se vedeau urmele „întâlnirii” cu Stan. „Sunt bine, mă bucur că nu m-a prins cu piciorul în pământ. Am o contuzie la genunchi şi tibia tăiată, dar cred că-n câteva zile voi fi bine”, a spus acesta. “A fost un fault groaznic la Lazăr. Dacă-l prindea cu piciorul în pământ, era operaţie şi şase luni nu mai juca. Şi eu am fost dur, dar nu să rup picioare, să stea adversarul şase luni pe margine”, a declarat şi antrenorul Ioan Andone.