Steaua a învins pe Rio Ave şi conduce grupa în Europa League

Rusescu a marcat ambele goluri ale victoriei Stelei in meciul cu Rio AveFoto: Mediafax

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul”, spune o vorbă din bătrâni. Ea a fost transpusă în practică aseară în meciul pe care Steaua l-a câştigat cu scorul de 2-1 în faţa celor de la Rio Ave.

Porniţi ca favoriţi cerţi, steliştii au tremurat până în final pentru cele trei puncte vitale în lupta pentru calificarea în primăvara europeană. Portughezii de la Rio Ave, fără gol şi fără victorie în faza grupelor Ligii Europa, au demonstrat prin fapte că nu sunt o echipă terminată. Numai că portarul Arlauskis, cel mai bun jucător al Stelei în acest sezon, şi-a făcut din nou datoria. După ce le-a trecut glonţul pe la ureche ca eroilor din filmele western, a venit rândul lui Rusescu să ia meciul pe cont propriu. Obişnuit cu fotbalul portughez de anul trecut, când a jucat la Braga, el a marcat de două ori, mai întâi în minutul 17, cu capul, iar apoi în minutul 45, printr-un şut de la 20 de metri. Golul oaspeţilor, venit în minutul 48, printr-un şut fenomenal al lui Del Valle nu a făcut decât să transforme un sperat galop de sănătate într-o lungă rugăciune a fanilor Stelei, pentru care atacurile portughezilor însemnau adevărate pumnale înfipte în spate.

Până la urmă, Steaua a reuşit ce şi-a propus, a câştigat cu 2-1 şi se va bate în continuare pentru calificare cu Dinamo Kiev şi Aalborg, danezii învingându-i aseară cu 3-0 pe ucraineni. Deocamdată, Steaua e prima.