Nebunie în Giuleşti! Rapidiştii au rezistat o repriză cu doi oameni în minus şi au scos 0-0 cu Viitorul lui Hagi

Arbitrul George Găman, fratele fotbalistul Astrei, Valerică Găman, a făcut măcel printre rapidiştiFoto Click!

Nu există în România o echipă cu mai mare talent în a transforma un meci absolut normal, într-unul dramatic, cum e Rapid.

După victoria enormă din Ghencea, giuleştenii s-au mobilizat exemplar în tribune şi au adus peste 8.000 de oameni la stadion într-o zi de luni, pentru un meci cu Viitorul. Atmosfera le-a luat însă minţile unora dintre jucătorii lui Cristi Pustai, care şi-au sabotat echipa şi implicit rezultatul final. Daniel Niculae, căpitan la acest meci şi fotbalist cu mare experienţă, a fost eliminat în minutul 41 după o intrare criminală la Bănel Nicoliţă. Două minute mai târziu, cehul Josl l-a urmat la cabine după o altă intrare cretină şi lucrurile s-au complicat rău de tot pentru Rapid. După o primă repriză dominată şi cu multe ocazii de gol, feroviarii s-au văzut în postura de a ţine cu dinţii, baricadaţi  în defensivă, de acest 0-0, care aduce măcar un punct. Au reuşit luptându-se ca războinicii greci ai lui Leonidas, la Termopile, dar să fim sinceri, şi cu largul concurs al băieţilor lui Gheorghe Hagi.

Rapidiştii au avut ocaziile cele mai mari, dar au ratat din nou mult şi s-a încheiat 0-0

Trupa "Regelui" a fost o adevărată ruşine în a doua repriză, când cu doi oameni în plus pe teren n-a reuşit să-şi creeze decât o singură ocazie, şi aia în minutele de prelungire. Mai mult decât atât, tot Rapid putea da lovitura prin portughezul Coimbra, care a scăpat singur cu Albuţ, dar portarul ardelean a făcut o minune de care n-a fost în stare cât a jucat în Giuleşti. 0-0 între Rapid şi Viitorul, iar lupta nebună continuă în zona fierbinte a clasamentului, cu Rapid urcând loc, după loc, în fiecare etapă. Din ultima a ajuns după doar două etape să aibă trei echipe sub ea.

Un moment amuzant, dar care putea să se lase cu pierderea meciului la masa verde, a avut loc în minutul 34, când nocturna de pe Giuleşti s-a stins subit. Bezna din Grant n-a durat însă decât câteva momente, generatorul intrând imediat în funcţiune şi rezolvând problema. Totuşi, nocturna a rulat pentru restul meciului la capacitate redusă, portarii stând pur şi simplu în penumbră.

Daniel Niculae a trecut linia dintre determinare şi infracţiune, fiind eliminat direct în minutul 41

"Din păcate am obţinut doar un punct. Având în vedere că am jucat cu doi oameni eliminaţi, este un rezultat bun. Ne apropiem de linia de salvare şi am egalat Ceahlăul la puncte. Nu trebuie să ne pierdem răbdarea, pentru că mai avem 15 meciuri. Este un drum lung. Îmi felicit jucătorii pentru cum au jucat, dar nu îi felicit pe care au fost eliminaţi. Nu este posibil să faci aşa ceva şi să îţi laşi coechipierii în inferioritate! Am avut de partea noastră un public fantastic, care a creat o atmosferă superbă, aşa cum nu am mai văzut în Liga 1. Ar fi păcat ca Rapid să retrogradeze, noi vom face totul pentru a ne salva", a spus Cristi Pustai la DigiSport.

"Mi-am luat şi eu câteva înjurături de-acolo din spate, dar îi înţeleg pe rapidişti, pentru că  rivalitatea e mare. Nu am arătat bine din punct de vedere mental. Am arătat prea multă frică în evoluţia noastră şi am avut prea puţine acţiuni individuale. Am jucat şi cu doi copii născuţi în '97, apoi am mai băgat unul născut în '95. Am mizat din nou pe tineri, cărora le e greu în faţa unor suporteri ca ai Rapidului. N-am ştiut să profităm de superioritatea numerică şi ne-am apărat cu prea mulţi jucători. Pînă la urmă e un punct important obţinut pe terenul unei echipe cu care ne luptăm pentru salvarea de la retrogradare", a spus Gică Hagi.

Bănel Nicoliţă a fost inamicul public număru 1 pe Giuleşti, rapidiştii neuitând de sfertul de Cupa UEFA din 2006 din care fostul stelist i-a eliminat prin golul său

Daniel Niculae, cel care a dereglat jocul Rapidului prin eliminarea lui, a recunoscut apoi că a greşit şi şi-a cerut scuze.

"Este un punct meritat. Din păcate, au fost cele două eliminări, care au dereglat tot sistemul de joc. Dacă jucam în efectiv complet, am fi câştigat. Îmi pare rău pentru colegi şi pentru suporteri. Eram ferm convins că faultul nu a fost de roşu. Credeam că e mingea între noi şi că amîndoi venim să jucăm balonul, dar Bănel a fost mai rapid şi şi-a protejat piciorul. Eu am venit ca şi cum era mingea între noi şi, din păcate, a fost un atac întârziat. Am crezut că l-am lovit din lateral şi că nu a fost cu intensitate. După aceea, am văzut reluări şi mi-am dat seama că a fost mai grav. A fost un cartonaş meritat, pentru că a fost o intrare urîtă. Bine că Bănel nu are nimic, l-am şi ridicat imediat după fault", a spus Daniel Niculae la DigiSport.

Gheorghe Hagi s-a agitat ca un leu în cuşcă pe banca Viitorului, dar echipa lui a jucat execrabil chiar cu doi oameni în plus