Miracolul Astra! Giurgiuvenii au eliminat West Ham și sunt în grupele Ligii Europei!

Astralii s-au apărat perfect în Angliafoto:mediafax

Campioana României a produs surpriza play-off-ului Ligii Europa și a eliminat formația lui Bilici, după succesul 1-0.

Anul trecut, Astra trecea de West Ham United, spre suprinderea Europei fotbalistice. În acest sezon, sorții au scos în cale formației lui Șumudică aceeași echipă britanică, iar oamenii lui Bilici au promis răzbunare.

A fost 1-1 la Giurgiu, iar în această seară giurgiuvenii au detonat bomba! Au jucat perfect tactic, i-au ținut în șah pe englezi și au punctat decisiv prin Teixeira, în ultimul minut al primei reprize. Gazdele au atacat în permanență în partea a doua a jocului, dar șuturile lor s-au lovit de zidul numit Silviu Lung junior, portarul care a făcut minuni între buturi. După meci, Șumudică, revenit pe banca Astrei, a pupat gazonul care a purtat atât noroc echipei sale. Astra va fi mâine în urne la tragerea la sorți a grupelor Ligii Europa, acolo unde este și Steaua.

Succesul de aseară vine ca o gură de oxigen din punct de vedere financiar pnetru campioana României, care va încasa peste trei milioane de euro.