Simona Halp a pierdut finala de la Roland Garros: 4-6, 7-6, 4-6 cu Maria Şarapova

Simona Halep la Roland Garros

Simona Halep a piedut finala tuirneului de la Roland Garros, fiind învinsă cu scorul de 4-6, 7-5, 4-6 de Maria Sharapova. Partida a durat peste 3 ore şi a fost de un dramatism extraordinar.

UPDATE: Maria Sharapova a câştigat setul şi meciul, obţinând al doilea titlu de Grand Slam!

UPDATE: Maria Sharapova reuseste un break la zero si conduce cu 5-4. Acum serveste pentru meci.

UPDATE: Simona Halep face din nou break si egaleaza: 1-1

UPDATE: Setul al treilea incepe cu un break reusit de Sharapova, care conduce cu 1-0.

UPDATE: Simona Halep egaleaza situatia la seturi, castigand setul secund la tie-break!

UPDATE: Sharapova reuseste break-ul si egaleaza. 6-6. Incepe tie-break-ul

UPDATE: Simona Halep reuşeşte din nou break-ul si conduce cu 6-5! Serveste din nou pentru set

UPDATE: Sharapova reuseste break-ul si egaleaza: 5-5

UPDATE: Simona Halep reuseste break-ul si conduce cu 5-4! Acum serveste pentru set!

UPDATE: Simona Halep egaleaza dupa ce a salvat doua mingi de break: 4-4

UPDATE: Maria Sharapova isi castiga serviciul si conduce cu 4-3

UPDATE: Simona Halep egaleaza la 3.

UPDATE: Maria Sharapova, după 3 duble greşeli, reuşeşte totuşi să câştige game-ul. Rusoaica are 3-2 în setul 2.

UPDATE: Simona Halep egaleaza la 2. Sharapova urmeaza la serviciu

UPDATE: Simona Halep isi ia break-ul inapoi si Sharaopova conduce doar cu 2-1. Simona urmeaza la serviciu.

UPDATE: Maria Sharapova a facut break si conduce cu 2-0.

UPDATE: Maria Sharapova si-a castigat usor serviciul si conduce cu 1-0 în setul secund

UPDATE: Maria Sharapova reuseste, dupa 57 de minute, sa castige primul set al finalei: 6-4. Setul secund va incepe cu rusoaica la serviciu

UPDATE: Simona Halep reuseste break-ul si relanseaza meciul. Sharapova conduce cu 5-4 si Simona urmeaza la serviciu

UPDATE: Simona Halep intrerupe seria de 5 game-uri consecutive a Sharapovei, care conduce cu 5-3 si serveste pentru set.

UPDATE: Maria Sharapova conduce cu 5-2

UPDATE: Maria Sharapova reuseste un nou break si conduce cu 4-2

UPDATE: Maria Sharapova si-a castigat serviciul dupa mai bine de 8 minute si conduce cu 3-2

UPDATE: Maria Sharapova reuşeşte break-ul în cel mai lung game al meciului - a durat peste 7 minute. 2-2, rusoaica urmeaza la serviciu

UPDATE: Maria Sharapova şi-a câştigat serviciul, Simona conduce acum cu 2-1

UPDATE: Simona Halep îşi câştigă serviciul şi conduce cu 2-0 în primul set.

UPDATE Simona Halep a facut break in chiar primul game si conduce cu 1-0. Urmeaza la serviciu.

UPDATE. A inceput partida, cu Maria Sharapova la serviciu.

UPDATE: Cele două jucătoare se află la încălzire.

UPDATE: La Paris este cald, aproximativ 26 de grade. Nu sunt şanse de ploaie, deci meciul se va disputa în condiţii foarte bune

Fosta jucătoare Marion Bartoli a declarat că Maria Şarapova are şanse mai mari să câştige turneul de la Roland Garros, dar dacă sportiva rusă va începe finala la fel de slab ca precedentele trei meciuri, cea care se va impune va fi Simona Halep.

"Simona a câştigat şase meciuri şi nu a pierdut niciun set, deci este într-o formă extraordinar de bună. Experienţa Mariei o va favoriza puţin, dar ea are probleme atunci când adversara preia controlul devreme, cum pot Serena (Williams) şi Azarenka. Când are timp să intre în ritm şi să îşi facă jocul, Maria Şarapova preia controlul şi este foarte periculoasă. Dacă Maria va începe prost, ca în ultimele trei meciuri, Simona va câştiga. Însă Maria a jucat foarte bine în al treilea set cu Eugenie Bouchard şi poate fi în aceeaşi formă. Consider că Maria are şanse mai mari să câştige", a spus Bartoli.

Marion Bartoli a câştigat turneul de la Wimbledon în 2013. Bartoli şi-a anunţat retragerea din activitate la 15 august 2013, la scurt timp după ce a fost învinsă de chiar de Simona Halep, în turul doi al turneului de la Cincinnati.

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, şi Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, îşi vor disputa finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, astăzi, de la ora 16.00, pe arena centrală Philippe Chatrier.