Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati! Va fi cap de serie 2 la US Open!

Simona Halep este, de luni, pe locul 2 în lume, cea mai bună poziţie ocupată vreodată de o româncăFoto: Reuters

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari.

În optimi, Halep s-a impus cu scorul de 6-4, 7-5 în faţa jucătoarei Lucie Safarova, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, la capătul unui meci care a durat o oră şi 28 de minute.

Halep şi Safarova se mai întâlniseră de trei ori până acum, românca fiind în avantaj cu 2-1. Calificarea în sferturile de finală este recompensată la turneul de la Cincinnati cu un premiu de 64.170 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

În sferturi, Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Maria Şarapova (locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5) - Anastasia Pavliucenkova (locul 25 WTA).

Indiferent de ce va face în continuare, Simona halep va începe şi săptămâna viitoare pe locul 2 în lume, ceea ce înseamnă că ea va fi, în premieră pentru o româncă, a doua favorită a US Open.