Ne îndreptăm spre un duel românesc la Roland Garros

Alexandra Dulgheru  şi Simona Halep s-au  întâlnit ultima dată în  urmă cu 10 zile, la Romafoto: AP
Alexandra Dulgheru şi Simona Halep s-au întâlnit ultima dată în urmă cu 10 zile, la Romafoto: AP

Doar un tur ne mai desparte de o confruntare 100% românească la Roland Garros. Alexandra Dulgheru şi Simona Halep ar putea fi rivale în turul 3. Până atunci, ele trebuie să treacă de două adversare tari.

În primul meci al zilei de ieri, Alexandra Dulgheru nu a avut nici un fel de probleme în a se impune cu scorul de 6-3, 6-1, după o oră şi 17 minute, în faţa americancei Nicole Gibbs. Următoarea adversară a Alexandrei va fi favorita 29 a concursului, franţuzoaica Alize Cornet. Cele două s-au mai întâlnit de două ori, împărţindu-şi victoriile. Meciul va avea loc mâine, la fel ca şi partida dintre Simona Halep şi croata Mirjana Lucic Baroni. A treia jucătoare a lumii are de luat o revanşă în faţa adversarei sale, care a învins-o surprinzător în turul al treilea, anul trecut la US Open. Indiferent de rezultatele meciurilor, ele şi-au asigurat câte 50.000 de dolari.

Dacă româncele vor învinge în meciurile programate miercuri, atunci vineri vom avea, în turul al treilea, o reeditare a sfertului de finală de la Roma. Atunci, Simona s-a impus cu 6-1, 6-0, dar Alexandra a fost obosită după ce jucase cinci partide consecutive. Acum, dacă vom avea parte de un asemenea meci de vis, lucrurile vor fi, cu siguranţă, mai strânse.